Raiffeisenbank a eBanka hodlají nově sjednotit všechny produkty obou bank, a to do poloviny příštího roku. Původně přitom uvažovaly o sloučení pouze některých. Některé produkty budou vycházet z těch současných, jiné vzniknou nově, řekl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Letos ale banky žádné další úpravy sazebníku nechystají, dodal Kofroň.

Na sloučení padla již polovina rozpočtu

Náklady na spojení Raiffeisebank a eBanky se budou pohybovat v řádech několika stamilionů korun, řekl na tiskové konferenci generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman. V současnosti již banky utratily zhruba polovinu peněz. Největší výdaje si přitom vyžádá sjednocení IT systému. To je plánované jako poslední krok v rámci sloučení a mělo by být dokončeno koncem roku 2009. Dosud však není jasné, jak nový IT systém bude vypadat. "K faktickým krokům zatím nedošlo," řekl Kofroň.

Po právní stránce by mělo sjednocení bank proběhnout do poloviny příštího roku, společná banka se bude nazývat Raiffeisenbank. Přechod na jeden bankovní kód by měl proběhnout v lednu 2009. Změna by podle představitelů banky měla mít minimální dopad na klienty.

Spojení bank vyvolává mezi některými současnými klienty obavy. Přesto však počty klientů obou bank rostou. Podle slov Tomáše Kofroně příliv nových klientů zůstal stabilní, ale klesnul úbytek těch stávajících.

eKonto místo eBanky

Název eBanka po dokončení procesu sjednocení zanikne. Nově však vznikl produkt eKonto, který vychází jak z názvu tak z loga eBanky. eKonto kombinuje vlastnosti běžného účtu v eBance s účty nabízenými Raiffeisenbank. Podle slov Tomáše Kofroně vzniklo na základě požadavků klientů banky, kteří odpověděli na dotazník.

V souvislosti s integrací již vzniklo společné představenstvo obou bank. Předsedou představenstva eBanky je od počátku letošního roku Žalman. Generální ředitel eBanky Martin Kolouch, který byl dosud předsedou, je nově místopředsedou představenstva eBanky. Rakouská finanční skupina Raiffeisen International Bank Holding, která v Česku ovládá Raiffeisenbank, dokončila převzetí stoprocentního podílu v tuzemské eBance loni 24. října. Skupina Raiffeisen zaplatila České pojišťovně za stoprocentní podíl v eBance 130 milionů eur (asi 3,7 miliardy korun).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru