bernanke192.gifAmerická centrální banka (Fed) je v případě nutnosti připravena zakročit a úpravou měnové politiky zabránit tomu, aby se problémy na úvěrových trzích přenesly do ekonomiky. Na sympóziu v americkém městě Jackson Hole to řekl předseda Rady guvernérů Fedu Ben Bernanke (na snímku).

Fed ale prý nebude zachraňovat lidi, kteří se kvůli chybnému rozhodnutí dostali do potíží. "(Měnový) výbor nadále pozorně sleduje situaci a podle potřeby bude reagovat, aby omezil negativní dopady problémů na finančních trzích na širší ekonomiku," řekl Bernanke. Na jeho slova čekali obchodníci na finančních trzích mnoha zemí.

Centrální banky nemají chránit dlužníky

"Není zodpovědností centrální banky, a ani by to nebylo vhodné, chránit dlužníky a investory před dopady jejich vlastních finančních rozhodnutí," řekl Bernanke.

Výroční konferenci v Jackson Hole ve státě Wyoming pořádá Federální rezervní banka v Kansas City, která je součástí Fedu. Bernanke tam hovořil na téma Bydlení a měnová politika.

Úvěrový trh se nyní potýká se značnými problémy. Za nimi stojí především krize na hypotečním trhu v USA, kde se do potíží dostali méně bonitní klienti. Těm uškodila kombinace poklesu cen nemovitostí a růst úrokových sazeb, takže část lidí nedokáže splácet hypotéku. Vzhledem ke komplexnosti moderních úvěrových produktů ale ztráty pociťuje řada bank.

Bernanke nicméně uznal, že problémy na finančních trzích v důsledku krize na hypotečním trhu spolu s růstem nesplácených hypoték mohou uškodit celé ekonomice.

Podle Bushe krize s hypotékami neohrožuje ekonomiku

Americký prezident George Bush ve svém dnešním prohlášení podle agentury Reuters vyhlásil opatření na podporu vlastníkům nemovitostí, kteří se dostali do problémů s placením hypoték. Prohlásil, že vláda plánuje omezení nesplacených hypoték, čímž chce snížit ztráty na finančním trhu.

Naštěstí podle něj problém s hypotékami zasáhl jen část trhu a tím nedošlo k podmiňování americké ekonomiky. Jeho projev tím povzbudil americké akcie a dokonce se probudil i americký stavební sektor.

Uklidnění trhu centrálními bankéři

Podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla přijde nyní vhod každé uklidnění trhů ze strany centrálních bankéřů, i když je to zatím spíše o psychologii. "Vše směřuje k tomu, že v Americe budou brzy sníženy úrokové sazby, což může pomoci problémovému hypotéčnímu trhu. Celý finanční trh teď v Americe kouká především na spotřebitelskou důvěru," uvedl pro iHNed.cz Michl.

Trh nemovitostí spolu s návaznými službami podle něj generuje takřka čtvrtinu amerického HDP. "Pokud se ale problém odrazí na celkové spotřebě obyvatel, bavíme se již o dopadu na dvě třetiny HDP. Klíčové tedy je, jak se změní spotřební chování rodiny, která má problémy se splácením hypotéky, a jak se to odrazí na celém trhu. Krátkodobě to předvídat nelze. V delším pohledu ale zůstáváme optimisti ve stylu hesla co trh nezabije to ho posílí. Problém, který teď má Amerika na stole, povede v konečném důsledku k lepšímu fungování trhu," zdůraznil Michl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru