Index PX v úterý přidal 0,38 procenta, ale nakonec skončil pod hranici 1 700 bodů. Nejvíce si pohoršil Philip Morris, který klesl o 2,25 procenta a akcie Erste Bank (o 1,48 %), které táhly úvodní pokles burzy (viz graf). Naopak nejvíce si polepšila Komerční banka, jejíž akcie si připsaly 2,2 procenta a zakončily na 3 811. Těsně za KB skončila Telefónica O2 se dvěma procenty. Tyto dva tituly také zařídily celkový růst burzy. Mírně si polepšil i ČEZ (0,76 %) a ORCO (0,11 %). Klesaly akcie Pegasu Nonwovens (0,8 %), Unipetrolu (0,77 %), CETV (0,59), nepatrně si pohoršily také akcie ECM a Zentivy.

Podle Eduarda Tesaře ze společnosti Cyrrus by na trhu mohli vyhrát býci a poslat burzu vzhůru.

Graf vývoje akcií Erste Bank

burza-Erste-070821-370.gif

Ministři financí Spojených států, Japonska a Německa se dnes snažili uklidnit finanční trhy, které zasáhla silná vlna výprodeje. Informaci přinesla agentura Reuters. Podle ministrů je na místě ostražitost, nicméně likvidita se prý brzy vrátí. Právě likvidita, tedy dostatečné finanční zdroje, na trhu nyní chyběla, takže centrální banky ji musely dodat.

Poměrně optimisticky na téma zotavení trhů vyzněl komentář německého ministra Peera Steinbrücka.Opatrnější byl Američan Henry Paulson, podle něhož potrvá, než se situace vrátí k normálu. Paulson a japonský ministr Omiho se shodli, že je třeba situaci na trzích pozorně sledovat.

Otřesy na finančních trzích, které vyvolala krize části hypotečního trhu v USA, ale už negativně pociťují německé banky. Některé z nich mají údajně problém s tím, aby od zahraničních partnerů dostaly finanční zdroje v rámci úvěrové linky. Situace na trhu hypoték ale působí problémy především bankám v USA.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru