Česká burza prudce oslabuje

Po středečním poklesu o 1,43 procenta zažil index PX ve čtvrtek dramatický propad o 5,52 procenta a prolomil hranici 1 700 bodů až na 1653,2 (viz graf). Na tomto propadu se nejvíce podílely akcie CETV, které si odepsaly 8,16 procenta, a společnosti ČEZ, které poklesly o 7,74 procenta na 995,60 korun, když prolomily tisícikorunovou hranici.

Pozadu nezůstal ani Unipetrol, který oslabil o 7,33 procenta ani Erste Bank, ORCO a Pegas Nonwovens s více než šestiprocentním poklesem . Akcie ECM ztratily 5,62 procenta, Komerční banka 4,71 procenta a Zentiva 4,29 procenta. Relativně nejméně oslabovaly akcie Philip Morris ČR (1,81 procent) a Telefónica O2 (1,16 procent).

Burza-PX-070816-370.gif

Akciové trhy oslabují po celém světě

Podobně razantně jako česká burza se propadla i burza polská. Maďarský a rumunský index poklesl přibližně o 4, německá o 2 procenta.

Celosvětový výprodej akcií odstartovala krize na americkém trhu hypoték. Podle analytika Josefa Novotného ze společnosti Fio neprospívá akciovým trhům averze k riziku, kterou v současné situaci investoři mají. K dalšímu propadu přispěly spekulace o bankrotu největšího amerického poskytovatele hypoték Countrywide Financial.

Americký Index SP ve středu oslabil o 1,39 % na 1 406, 70 a umazal tak veškeré své zisky od počátku roku. Index Dow Jones oslabil již pátou obchodní seanci v řadě a pokles pod hranici 13 000 bodů a to poprvé od konce dubna tohoto roku. "K poklesu se přidaly dokonce i čínské indexy, které v předchozích dnech ignorovaly propady na ostatních trzích," uvádí Novotný. "Včerejší propad na amerických a asijských trzích se dnes přenesl na Evropu. Ukazuje se tak, že problémy rizikových hypoték nejsou ani zdaleka u konce a je pravděpodobné, že budeme svědky dalších výprodejů na akciových trzích," předpovídá.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru