Propad vyvolaný obavami z dopadů krize amerických rizikových hypoték již nabyl celosvětového charakteru. Investoři se strachují, že potíže bank mohou způsobit globální krizi úvěrů a likvidity. Zbavují se tak akcií a dalších rizikových investic a dávají přednost hotovosti a vládním obligacím.

Propad začal ve čtvrtek v Evropě po zprávě největší francouzské banky BNP Paribas o zmrazení tří fondů, které investovaly na trhu rizikových hypoték v USA. Pád trhů pokračoval v USA a v noci se přelil do Asie. Japonské akcie ztratily více než dvě procenta a jejich hlavní index Nikkei 225 uzavřel nejníže za téměř pět měsíců. Akcie na amerických trzích v pátek navázaly na čtvrteční téměř tříprocentní propad dalším poklesem. Evropské trhy uzavřely týden v červených číslech, když index FTSEUROFIRST 300 klesl o tři procenta. Hlavní akciový index pražské burzy od čtvrtečního rána ztratil asi čtyři procenta.

Index DAX ztratil 1,31 %
vývoj za poslední 3 měsíce

index_dax.jpg


zdroj: Handelsblatt.de

Střední Evropa by měla odolat

Majitelé akcií a podílových fondů zaměřených na akcie doplácejí na větší rizikovost svých investic. "Problémy, srovnatelné s účetními skandály po pádu Enronu, mohou trvat ještě několik dalších měsíců," upozornil portfolio manažer firmy PPF Asset Management Milan Tomášek.

Mladé evropské ekonomiky by měly nynější krizi světových finančních trhů ustát dobře, protože nejsou příliš napojeny na problematický trh s hypotékami v USA a jsou silné. S odvoláním na analytiky to napsala agentura Reuters s tím, že všechny měny mladých trhů projevily za velkého stresu a nejistoty pozoruhodnou odolnost.

Také čeští majitelé hypoték i domácí finanční ústavy by neměli být bezprostředně ohroženi. Bankovní systém hypoték je v ČR podle Aleše Michla z Raiffeisenbanky stabilní a jeden z nejrychleji rostoucích v celé střední Evropě. "Na českém finančním a bankovním trhu nehrají významnější roli investice do rizikových hypoték. Americký problém nás tedy zasahuje pouze zprostředkovaně, přes vlnu prodeje akcií," poukázal Michl. 

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru