tatra_armada_192x128.jpgZ korupce při zadávání veřejných zakázek na ministerstvu obrany (MO) bylo podle dnešního Práva obviněno prvních pět lidí. Jeden z nich je údajně státní úředník, zbylá čtveřice zřejmě pochází z podnikatelské sféry. Policie poslala podezřelým oznámení o zahájení trestního stíhání minulý týden, píše list.

Hrozí až osm let

Není ale údajně jasné, zda si adresáti usnesení už vyzvedli, proto nelze zveřejnit jejich jména ani další podrobnosti. Podle Práva budou všichni obviněni z podvodu, při kterém mohli způsobit škodu od 500.000 korun do pěti milionů. Hrozil by jim tak trest až osm let vězení.

Kriminalisté údajně pětici dále obviní z porušování závazných pravidel hospodářského styku, podnikatele za podplácení a státního úředníka za přijímání úplatku a za zneužívání pravomoci veřejného činitele. Tomu by pak hrozil trest až deset let ve vězení.

Skupina manipulovala dlouhodobě

Rozsáhlé trestné činnosti za půl miliardy korun se podle původních podezření měla dopouštět skupina podnikatelů i zaměstnanců Vojenských ubytovacích a stavebních zařízení MO a zřejmě i vysoce postavení úředníci MO, kteří měli na starosti majetkové záležitosti armády, píše deník. Dlouhodobě zmanipulovaná výběrová řízení se prý týkala téměř všech provozních záležitostí, od úklidových služeb, přes stravování až po rekonstrukce armádních budov.

Mezi hlavní podezřelé se údajně zařadili bývalý zástupce prvního náměstka ministra obrany a ředitel sekce správy majetku MO Václav Regner, dále pak Václav Krajíček, majitel jedné z firem, která od armády získala několik zakázek v Praze, Žatci a Litoměřicích.


Související