Obchodníci na energetické burze jsou o poznání aktivnější než v předchozích dnech; během první hodiny bylo uzavřeno osm obchodů za celkem 37,5 milionu eur (přibližně 1,06 miliardy korun). Celkové objemy obchodů dosáhly hodnoty 117 135 366 EUR, což reprezentuje celkem 2,193 TWh. V aukční fázi obchodování byla stanovena otvírací cena pro kontinuální režim na hodnotě 58,86 EUR za jednu megawatthodinu, první obchod byl uzavřen za 55,50 eur. Cena v průběhu obchodního dne klesla o 4,77% až na závěrečnou cenu 56,05 EUR.

„Jsem velmi příjemně překvapen zobchodovaným objemem. V ročním vyjádření představuje 1,8 % netto spotřeby elektrické energie v ČR,“ řekl generální sekretář Energetické burzy Praha David Kučera. Podle předsedy burzovní komory energetické burzy Petra Koblice se potvrdil předpoklad o utlumení cenového šoku zavedením dvouletého složeného produktu. "Pokud by byla cena stanovena pouze na základě klasického, méně transparentního, aukčního principu používaného v energetice, jsem přesvědčen, že by cena pod tlakem hysterické reakce obchodníků atakovala hodnotu 60 EUR, podobně jako před nedávnou dobou na Slovensku,“ dodal Koblic.

Energetická burza Praha vstoupila do druhé fáze. Po úvodním týdnu, kdy šlo zobchodovat elektřinu jen na poslední tři měsíce letošního roku, tedy mohou registrovaní obchodníci nakoupit elektřinu na další dva roky. Pokud obchodníci chtějí koupit dodávky na rok 2008, musejí dát vždy nabídku i na rok 2009. Cenu na rok 2008 přitom burza zafixovala na 50,42 eur (cca 1420 korun), volně obchodovatelné jsou v rámci kontraktu dodávky na rok 2009. Ty jsou aktuálně o zhruba 6,50 eur dražší než na rok 2008. Pro srovnání na německé burze v Lipsku stojí jedna megawatthodina na rok 2008 55,10 eur a na rok 2009 o 15 eurocentů méně. Se speciálním složeným produktem se bude obchodovat po dobu jednoho měsíce, zhruba do konce srpna. Pak burza dvouletý produkt rozloží na dva roční kontrakty. Zároveň přejde do standardního režimu, kdy bude nabízet dodávky elektřiny po měsících, čtvrtletích a celých rocích.

Na energetické burze obchoduje kromě 14 obchodníků z tuzemska také první zahraniční účastník, dominantní hráč na slovenském energetickém trhu Slovenské elektrárne.

Uzavřením kontraktu se kupující zavazuje k odběru nakoupeného množství elektrické energie na dané období podle diagramu dodávky během dne. V rámci složeného produktu se obchoduje jen s tzv. základním zatížením. Tím se rozumí celodenní dodávky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru