V Nigérii hrozily místní odbory stávkou v případě, že petrochemické firmy nesníží ceny ropných produktů na benzínových pumpách a nezajistí růst zaměstnaneckých platů. Navíc narostl počet únosů a útoků na petrochemické zařízení.Místní ozbrojené skupiny spojené s opozicí požadují zvýšení výdajů státu, který je osmým největším exportérem ropy na světě, na rozvoj státní infrastruktury.

Koncem června se povedlo konflikt zažehnat a ohrožení vypuknutí stávek pominulo. Stále ale přetrvává riziko útoků, což je důvodem zmenšení těžby ropy mezinárodních koncernů působících v Nigérii. Ze stejného důvodu nelze v nejbližší době očekávat rychlé zvětšení těžby ropy.

Dalším regionem, kde přetrvává značné napětí je Venezuela, kde prezident Hugo Chavez pokračuje v zestátňování ropného průmyslu. Svůj cíl dosahuje díky donucovacím prostředkům vůči mezinárodním koncernům. Z tohoto důvodu americké koncerny Exxon Mobil a ConocoPhilips už ohlásily, že nebudou realizovat dříve plánované investice spojené s možností zvětšení těžby ropy.

Ohrožení stávek vzrostlo také v Brazílii, kde odbory největší státní rafinerie Petrobras ohlásily možnost vypuknutí stávky z důvodu mzdových požadavků. Tato firma těží denně přes 1,8 mil. barelů ropy, což by v případě zastavení nebo omezení těžby mohlo ovlivnit ceny ropy.

Důležitá je i situace v Íránu, kde zdejší vláda pohrozila omezením těžby ropy v případě vyostření konfliktu ze Spojenými Státy v záležitostí pokračovaní ve vývoji nukleárních technologií. Nejistota na trhu s ropou je velmi charakteristická. Dá se ale očekávat, že současná vypjatá situace v Jižní Americe a Nigérii určitě pomine. Složitější je rozhodně situace v Íránu, ale i zde se dá předpokládat, že nebudou použity extrémní prostředky.

Ukazatelů, které mají vliv na pohyb cen ropy, je samozřejmě více. Jako příklad můžeme uvést sezónní ceny, což znamená, že v létě je poptávka po ropě větší a to z důvodu prázdnin a dovolených nebo zvětšené spotřeby energie. Toto je důvodem zvýšení ceny ropy v letním období, která je téměř vždy vyšší, než v období zimním.

Situace z minulých let se může opakovat i v tomto roce. Lze očekávat, že ceny ropy budou stoupat ještě měsíc či měsíc a půl. Od poloviny září lze očekávat mírný pokles cen ropy tak, aby v měsíci listopadu dosáhl zřejmě svého minima.

Autor: X-Trade Brokers