Nejziskovější tuzemská firma, energetická společnost ČEZ, odkoupila více než tři procenta vlastních akcií. V rámci zpětného odkupu získala 18,1 milionu akcií, což představuje 3,06 procenta základního kapitálu. Firma zveřejňuje informace na svých internetových stránkách. Již před zahájením zpětného odkupu však držel vlastní akcie, takže nyní má zhruba 3,3 procenta na základním kapitálu. Na nákup vlastních cenných papírů, který začal 30. dubna, vynaložil ČEZ přibližně 19,5 miliardy korun. Průměrná nákupní cena jedné akcie dosáhla 1078,7 Kč.

Valná hromada umožnila společnosti stáhnout z trhu až 59,22 milionu akcií, což představuje deset procent základního kapitálu. Cena, kterou za odkup zaplatí, se musí pohybovat od 300 do 2000 korun za kus. "Zpětný odkup akcií je realizován na regulovaných trzích, na kterých jsou akcie společnosti kótovány, a to převážně na anonymním trhu," uvedla mluvčí společnosti Eva Nováková.

ČEZ skupuje akcie prostřednictvím brokerských společností Wood & Company a Patria Finance na pražské a varšavské burze. Důvodem odkupu je podle společnosti současná neefektivní struktura kapitálu a nízký poměr dluhu k vlastnímu jmění. Společnost kupuje vlastní akcie v době, kdy vláda na kapitálovém trhu prodává prostřednictvím České spořitelny sedmiprocentní balík akcií. Ministerstvo financí detaily obchodu tají; není zatím ani zřejmé, zda už se s prodejem začalo.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru