Nejsledovanější Dow Jonesův index tak poprvé v historii uzavřel obchodování nad hranicí 14.000 bodů. Index 30 předních amerických společností stoupl o 0,59 procenta na 14.000,41 bodu.

Přes hranici 14.000 bodů se index poprvé přehoupl již v úterý, ale nevydržel nad ní až do konce obchodování. Index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,76 procenta na 2699,49 bodu. Technologický gigant IBM posílil o 4,3 procenta poté, co vykázal nárůst čtvrtletního zisku a zlepšil výhled pro celý letošní rok. Výrobce zařízení pro telekomunikační sítě Juniper Networks vyskočil díky příznivým hospodářským výsledkům dokonce o 12,5 procenta. Největší světový výrobce počítačů Hewlett-Packard (HP) stoupl o 2,7 procenta.

Údaje výzkumných firem Gartner a IDC ukázaly, že celosvětový prodej počítačů ve druhém čtvrtletí stoupl o 12 procent, a prodej společnosti HP dokonce o 37 procent. Na devizovém trhu se americký dolar pohyboval v blízkosti rekordního minima vůči euru kvůli přetrvávajícím obavám ohledně trhu s bydlením ve Spojených státech.

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke ve čtvrtek uvedl, že ztráty způsobené krizí v sektoru rizikových hypoték by mohly dosáhnout až 100 miliard dolarů a stát se brzdou spotřebitelských výdajů a celé ekonomiky. V závěru obchodování se euro vůči dolaru prodávalo za 1,3798 USD. Zůstalo tak zhruba na úrovni ze středečního večera a v blízkosti rekordního maxima 1,3834 USD. Vůči japonskému jenu dolar stoupl o 0,2 procenta na 122,12 JPY, napsala agentura Reuters.

 


Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru