lesy-priroda-192x128.jpgLesy České republiky (LČR) odhadují ztráty způsobené lednovým orkánem Kyrill na téměř dvě miliardy korun. Hlavními důvody ztráty jsou pád cen dřeva kvůli převisu nabídky nad poptávkou a horší výnos z prodeje orkánem poškozeného dřeva. Většinu kalamity již podnik vytěžil. Zprávu přinesla agentura ČTK, která se odvolává na výrobního a technického ředitele podniku Vladimíra Dolejského.

Odhadovaná ztráta představuje výnos, který by podnik získal v následujících letech, kdyby dřevo těžil a prodával za podmínek neovlivněných přírodní kalamitou. Do záporného hospodářského výsledku proto kalamita letos podnik neuvrhne. "Výsledek letošního roku bude opět plusový," řekl Dolejský.

Orkán ve státních lesích poškodil zhruba 5,1 milionu metrů krychlových dřeva, což představuje přibližně dvě třetiny letošní plánované těžby. Zároveň jde o největší kalamitu v historii podniku.

Zatím se podniku podařilo vytěžit přes 4,4 milionu metrů krychlových dřeva, tedy asi 86 procent kalamity. "Kalamita je na většině území již zpracována, zbývá dokončit práce na jednotkách, na kterých rozsah kalamity překračoval obvyklý roční objem těžby nebo se k němu výrazně blížil," řekl Dolejský. Zejména jde o některé lesní správy v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Královéhradeckém kraji.

Přednostně dřevaři těží smrkové dříví, které je nejvíce ohroženo škůdcem kůrovcem.

Podle lesního zákona má být zimní kalamita obvykle zpracována do konce června. O prodloužení termínu zpracování kalamity však LČR žádat nemusely. Již při vyhlášení nouzového stavu po orkánu totiž ministerstvo zemědělství Lesům ČR stanovilo termín likvidace do letošního 31. prosince.

V celé zemi lednový vichr srazil zhruba deset milionu metrů krychlových dřeva a s likvidací kalamity se potýkají i další vlastníci lesů.