První obchody na pražské energetické burze proběhnou 17. července, uvedl na tiskové konferenci generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic. Na nové energetické burze se bude od prvního dne obchodovat se třemi produkty s dodáním v posledním čtvrtletí tohoto roku. Od 25. července se rozjede obchodování se speciálním produktem vzniklým pro potřeby nově vznikajícího trhu. Bude se jednat o dvouletý produkt vzniklý spojením dvou sérií ročních futures a to na roky 2008 a 2009. Cena na rok 2008 bude zafixována na základě upravené ceny na německém trhu, kde je elektřina přibližně o 20 procent dražší než u nás. Na konci srpna přejde burza do standardního režimu obchodování, kdy bude nabízet měsíční, čtvrtletní i roční produkty.

Mají se domácnosti bát zdražení?

Jaký dopad bude mít spuštění nové burzy na ceny elektřiny zatím není zcela zřejmé. Cena elektřiny v posledních letech roste a podle odborníků tomu tak může být i nadále. Na burze se však bude tvořit cena tzv. silové elektřiny, která tvoří necelou polovinu ceny pro koncové zákazníky. Do cenotvorby pro domácnosti vstoupí taky Energetický regulační úřad a ceny distribučních společností. Cílem nové burzy je zejména průhlednější obchodování s elektřinou i transparentnější tvorba cen. Podle Koblice je kontinuální obchodování na burze oproti jednorázovým aukcím výhodnější v tom, že předchází přehnaným reakcím obchodníků. Neumožní tak výrazný růst cen elektřiny, který zažilo například nedávno Slovensko. Tam vzrostla velkoobchocní cena elektřiny na 62 eur za megawatthodinu, tedy na hodnotu o 41 procent vyšší než v ČR. Prostřednictvím aukcí prodával v minulosti volnou elektřinu ČEZ.

Návaznost burzovnívních cen na současnou cenu elektřiny má zajistit právě speciální dvouletý produkt. To, že je dodání až na konci roku 2009, má odradit spekulanty, kteří by v počátku mohli výrazně zvýšit cenu. Jeho cena za rok 2008 bude zafixována na základě tříměsíčního průměru ceny ročního futures 08 na německém trhu a od této ceny bude odečtena poslední známá průměrná cena ČEPS za roční přenosové profily. Cena na rok 2009 bude potom tvořena na burze. Konstrukce dvouletého produktu umožní přechod mezi aukčním systémem cenotvorby elektrické energie a obchodováním této komodity na burze bez větších cenových šoků, což výrazně přispěje ke stabilizaci našeho trhu, uvedl Koblic. Odlivu elektrické energie do zahraničí zase bude bránit omezená exportní kapacita.

Obchodování bude probíhat v eurech formou zadávání anonymních objednávek do elektronického systému burzy, který je postavený na systému SPAD a přizpůsobený specifikům trhu s elektřinou. Minimální obchodní objem bude jeden megawatt. Obchodovat se bude s loty po pěti megawattech.

Likviditu budou zajišťovat tvůrci trhu. Jedním z nich bude společnost ČEZ, druhým tvůrcem trhu by se mohl stát německý E.ON, s nímž je smluvní proces právě ve finální fázi. Burza v současnosti jedná se dvěma dalšími společnostmi. Na burze by mělo obchodovat až 30 nejvýznamnějších českých a evropských obchodníků s elektřinou. V současnosti testují obchodní systém 25 společností, burza ale zatím se žádným z nich nepodepsala smlouvu. Obchodníci totiž musí nejdříve uzavřít kontrakt s jednou z clearingových bank.