Obyvatelstvo mnohých zemí východní Evropy a bývalých států Sovětského svazu patří mezi nejstarší na světě. Vyplývá to z nejnovější zprávy Světové banky. Ekonomický úspěch tohoto regionu bude ohrožen, pokud krajiny nepřistoupí k důchodovým a zdravotnickým reformám a nezavedou nástroje na podporu růstu produktivity.


Sledovaný region zahrnující 28 zemí je podle zprávy jediný na světě, který bude čelit rapidnímu stárnutí populace a zároveň relativní chudobě obyvatelstva a nedokončenému přechodu na vyspělou trhovou ekonomiku. Bohatší země jako například Francie nebo Japonsko mají podle Světové banky větší šanci vyrovnat se s problémem stárnutí populace. Zároveň rostou obavy, že stárnutí populace vytvoří tlak na veřejné výdaje, a to především na dlouhodobou péči o důchodce.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru