Uzavřením smlouvy společnosti UNIVYC s Komerční bankou o zajištění zúčtování obchodů uzavřených na Energetické burze Praha byla odstraněna poslední technická překážka, která bránila zahájení obchodování s elektřinou. Na přesném datu prvního obchodního dne se nyní musí burza domluvit s účastníky trhu. Předběžně stále platí polovina července, přičemž prvním možným dnem, který připadá v úvahu, je pondělí 9. července.

Každý účastník obchodování na energetické burze musí mít uzavřenou smlouvu s tzv. clearingovou bankou, která za něj zajišťuje zúčtování uzavřených obchodů. Clearingová banka, která se stává na základě smlouvy se společností Univyc účastníkem zúčtování, přebírá plnou odpovědnost za bezpodmínečné splnění závazků plynoucích ze zúčtování burzovních obchodů účastníka obchodování se kterým má uzavřenu smlouvu o zajištění zúčtování. Burza jedná o zajištění zúčtování obchodů i s dalšími velkými domácími bankami jako je ČSOB, ČS, ING či HVB. Podle mluvčího burzy Jiřího Kovaříka by smlouvy s těmito ústavy měly být podepsány do zahájení obchodování.

„Přítomnost clearingových bank v systému je posledním nezbytným předpokladem pro zahájení obchodování na Energetické burze Praha. Podpisem této první smlouvy je nyní celá infrastruktura připravena“ – říká David Kučera, generální sekretář Energetické burzy Praha.

Z plánovaných tří tvůrců trhu podepsala burza smlouvu zatím jen s jedním, se společností ČEZ. S dalšími burza jsou podle Kovaříka již dohodnuti, ale smlouvy ještě podepsány nebyly. Tvůrci trhu mají povinnost udržovat dostatečnou likviditu - za každé situace musejí zobrazovat nákupní a prodejní cenu. Díky tomu je možné v kterémkoli okamžiku daný produkt na burze zobchodovat.

Budoucí účastníci trhu si mohou v testovacím režimu vyzkoušet obchodování na burze na webových stránkách Energetické burzy. Aplikaci nyní testuje podle Kovaříka zhruba 20 účastníků.

Energetická burza Praha je novou obchodní platformou v České republice určenou pro obchodování s elektrickou energií. Byla založena 5. března 2007 s cílem nastavit nová pravidla pro obchodování s elektrickou energií v České republice. Nový trh bude nabízet obchodování s elektřinou v podobě termínových derivátů. Více informací o Energetické burze Praha, o systému obchodování a zúčtování naleznete na http://www.pxe.cz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru