Prokázané světové rezervy ropy zůstaly na konci loňského roku na 1,208 bilionu barelů. Ve svém výročním statistickém p. Ve svém výročním statistickém přehledu to uvádí britský ropný koncern BP. V současné době svět spotřebuje za rok zhruba 31 miliard barelů. Loňská spotřeba byla nahrazena novými rezervami z 97 procent. Loňský úbytek rezerv o jednu miliardu ukazuje zejména na pokles zásob v Norské části Severní moře. Rezervy se zde snížily na 8,5 z předloňských 9,6 miliardy barelů. Výrazně se naopak zvýšily využitelné zásoby u největšího světového producenta ropy Saudské Arábie. Její rezervy se zvýšily o zhruba tři miliardy barelů na 264,3 miliardy.

Nynější prokázané rezervy by stačily světu na zhruba 39 let, což je v ropném průmyslu již několik desetiletí standardní období, pro něž má ekonomický smysl nacházet nové zásoby. Neznamená to však, že ropy zbývá již jen na čtyři desetiletí, protože každý rok se téměř celá spotřeba nahrazuje novými zásobami.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru