Soudcům Obvodního soudu pro Prahu 3 se podle serveru Aktuálně nelíbí snadné převody nájemních bytů s regulovaným nájmem na příbuzné. Obrátili se proto na Ústavní soud s požadavkem, aby zrušil jako protiústavní paragraf, který takový postup umožňuje. Podle soudců poškozuje tento paragraf právo majitelů domů na ochranu majetku.

Žádost soudců se odvíjí od konkrétního případu z Prahy, v němž posuzovali spor mezi majitelem domu a nájemníky. Majitel domu na Vinohradech dal nájemníkům výpověď z dvoupokojového bytu s tím, že mají další byt v Praze, a jsou též spoluvlastníky domů v Milevsku a Vodňanech. Nájemníci však výpověď odmítli s tím, že se už z bytu odstěhovali, a nájem tak podle zákona přešel na jejich syna, který s nimi v bytě žil. Soudci míní, že v tomto případě šlo o zneužití přechodu nájmu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru