Průběh prodeje sleduje Evropská komise


Na zprostředkování privatizace sedmi procent akcií společnosti ČEZ může prostředník vydělat okolo čtyř miliard korun. Tyto peníze však nezíská Česká spořitelna, kterou ministerstvo financí prodejem oficiálně pověřilo, ale zatím utajená společnost. Té by měla podle informací HN spořitelna akcie ČEZ prodat.

"Spořitelna nenabídne většinu akcií veřejně na trhu, ale prostřednictvím burzy je prodá za předem dohodnutou cenu dopředu vybranému zájemci," řekl HN zdroj obeznámený s postupem, jenž si přál zůstat v anonymitě. Podle něho by se měly akcie přesunout ze spořitelny k neznámému prostředníkovi do začátku léta. "Odhaduji, že to bude trvat přibližně měsíc," dodal.

Nejasná privatizace


Prostředník vydělá miliardy korun na tom, že na rozdíl od státu bude k prodeji akcií přistupovat tržně. "Podle mého odhadu bude cena, za kterou stát akcie prodá, okolo tisícikoruny za kus," uvedl analytik J&T Bank Michal Šnobr. Ministerstvo financí prodává 42 milionů akcií, a může tak získat kolem 42 miliard korun.

Podle odhadů analytiků však v následujících měsících vzroste hodnota akcií až o 25 procent. Mezinárodní investiční banky UBS a Citigroup nedávno zvýšily cílovou cenu (na příštích 12 měsíců) na 1250, respektive 1200 korun. Díky stabilní poptávce ze strany ČEZ, jenž vykupuje z trhu až deset procent akcií, bude mít navíc dosud neznámý zprostředkovatel zajištěn odbyt. "Odhaduji, že na jedné akcii by mohl vydělat mezi 50 a 100 korunami, celkem dvě až čtyři miliardy korun," dodal zdroj.

V hledáčku komise


Na kroky vlády i ČEZ reagují i akcie firmy. Když energetická firma oznámila, že začala vlastní cenné papíry nakupovat, posílily akcie více než o tři procenta. Poslední dva dny, kdy se spekuluje, že stát začne svůj podíl prodávat, naopak téměř o dvě procenta oslabily.

Informace o způsobu a formě prodeje chce ministr financí Miroslav Kalousek do ukončení transakce tajit. Jména kupců se navíc kvůli zvolené metodě prodeje nedozví veřejnost nikdy.

Také spořitelna se k okolnostem prodeje akcií odmítla vyjádřit. "Transakce našich klientů zásadně nekomentujeme. Vždy jednáme striktně v souladu se zákony," řekla mluvčí banky Klára Gajdušková.

Postup ministerstva neunikl pozornosti Evropské komise. "Situaci kolem ČEZ sledujeme, ale žádné šetření neprobíhá," sdělil HN mluvčí evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Jonathan Todd.