Jihokorejská automobilka Hyundai Motor slavnostně zahájí výstavbu nového závodu v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Závod s výrobní kapacitou 300.000 aut ročně se začal stavět 21. března. V nové továrně by mělo pracovat až 3500 lidí. Investice do výstavby závodu přesáhnou miliardu eur (více než 28 miliard korun), což znamená největší loňskou investici v Česku.

"Díky spolupráci se slovenskou automobilkou Kia Motors bude celková výstavba nošovického závodu levnější, než byla v Žilině. Očekáváme, také, že naše stavba bude minimálně o dva až tři měsíce kratší, Kia byla vystavěna za 26 měsíců," řekl na tiskové konferenci šéf pro výrobu HMC Jong Tuk-in. Zahájení stavby se zúčastnil i předseda HMC Čong Mong-ku, jehož soud před nedávnem nepravomocně odsoudil za zpronevěru podnikových financí ke třem letům vězení.

nosovice_znacka_ilu_250x155.jpgZkušební provoz chce Hyundai v novém závodě spustit v září příštího roku. Sériová výroba by měla začít v březnu 2009, kdy bude výrobní kapacita dvou modelů aut (nový model i30, nástupce Elantry, a zatím neupřesněný model) činit 200.000 kusů. Po přidání výroby třetího vozu v roce 2011 se výrobní kapacita nové automobilky zvýší na 300.000 aut ročně.

Nábor zaměstnanců začne na podzim

Při náboru zaměstnanců se bude automobilka potýkat s několika problémy. Situaci jí zřejmě zkomplikuje nedávno podepsaná kolektivní smlouva ve Škodě Auto, která zahrnuje zvýšení mezd zaměstnanců o necelých 13 procent. Podle manažera Jaromíra Radkovského bude vliv nové kolektivní smlouvy ve mladoboleslavské automobilce menší díky vzdálenosti mezi oběma továrnami. Škoda ovšem spolu s kolínskou TCPA bude pro Hyuindai znamenat výraznou konkurenci v prodeji aut.

Mzdový systém pro zaměstnance nové továrny automobilka zatím podle Radovského nastaven nemá, ale měla by ho mít hotový do konce května. Platy v automobilce budou zřejmě nižší než u konkurence, což by pro Hyuidai mohlo znamenat problémy s pracovní silou. Nabízí se tedy otázka, zda společnost nebude hledat levnější pracovní sílu například na Slovensku. Hlavní náborová kampaň automobilky bude spuštěna na podzim.
Automobilka zatím neplánuje stavět pro své zaměstnance byty, tak jak tomu byla například v Kolíně.

Slavnostního ceremoniálu v Nošovicích se má zúčastnit kolem 500 pozvaných hostů včetně vrcholových manažerů firem Hyundai a Kia z Jižní Koreje. Vedení automobilky nošovický ceremoniál spojilo se slavnostním otevřením sesterského závodu Kia Motors, které se uskutečnilo v úterý v Tepličce nad Váhom nedaleko Žiliny. Slovenský Kia Motors, jenž spustil sériovou výrobu již loni v prosinci, by měl nošovické automobilce dodávat motory.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru