Analytici předpokládají, že finanční ústavy UniCredit a Société Générale se nakonec spojí, i když zástupci bank takové úvahy zatím odmítají. O fúzi se spekuluje už delší dobu, v posledních dnech ale spekulace nabírají na síle.
V případě fúze by se v České republice pod jedním majitelem ocitla bývalá Živnostenská banka s Komerční bankou, pokud by takové spojení povolil antimonopolní úřad.

Evropský bankovní sektor nyní prochází vlnou konsolidace, kterou vede ABN Amro a Barclays.
Management Société Générale v pátek sdělil, že v současné době nevede žádné rozhovory o fúzi a podobně se vyjádřili i zástupci banky UniCredit. Ti ale připustili, že s francouzskou bankou jednali v rámci běžných diskusí nad možnostmi dalšího růstu.
Analytici upozorňují, že konkrétnější oznámení nelze v tuto chvíli od bank očekávat, protože ve Francii vrcholí prezidentské volby a prodej velké banky je politicky ožehavá záležitost. Pokud by se banky spojily, vznikl by obr s tržní hodnotou přes 150 miliard eur, což by bylo srovnatelné s bankou Barclays a ABN Amro dohromady.

Spojení má smysl, říkají analytici

"Předpokládáme, že spekulace o fúzích a akvizicích budou nadále podporovat akcie obou bank, protože spojení těchto dvou ústavů dává ze strategického hlediska smysl," uvedla makléřská společnost Keefe, Bruyette & Woods (KBW).

Největší překážkou v případném posunu rozhovorů tak patrně zůstane politika. Levicové i pravicové vlády ve Francii podle agentury Reuters rády hrají na nacionalistickou notu a nejsou nakloněny prodeji majetku do rukou zahraničních investorů.
Société Générale vznikla v roce 1864, v roce 1945 byla znárodněna a v roce 1987 ji vláda zprivatizovala. Podle současné tržní hodnoty je to druhá největší banka ve Francii za ústavem BNP Paribas.

Na domácí burze by z konsolidace bankovních domů mohly těžit akcie Komerční banky a Erste Bank, sdělil makléř Fio, burzovní společnosti, Pavel Hadroušek. "Zatímco růst prvního titulu je spojen se spekulacemi o převzetí Société Générale, Erste samotná by mohla být cílem převzetí," řekl Hadroušek. Akcie Erste Bank navíc podle něj zaostávají za výkonem regionálních indexů. Mohly by tak krátkodobě profitovat z přílivu prostředků investorů.

Největší banky světa podle tržní hodnoty
(v miliardách USD):

Pořadí 

Banka

Země

Tržní 
hodnota
1. Citigroup USA 263,9
2. Bank of America USA   229,0
3. HSBC Británie 213,9
4. JPMorgan Chase & Co USA 181,0
5. UBS Švýcarsko  131,1
6. Royal Bank of Scotland Británie  127,2
7. Wells Fargo USA 120,9
8. Banco Santander Španělsko   115,9
9. Mitsubishi UFJ Japonsko 111,1
10. Wachovia USA 106,1
11. BNP Paribas Francie   105,4
12.  UniCredit Itálie 102,7
13. Barclays Británie 96,6
14. Intesa Sanpaolo Itálie  94,6
15. ABN Amro Nizozemsko 92,9
16. Société Générale Francie 91,0
17. Credit Suisse Švýcarsko  90,3
18. Banco Bilbao Španělsko  87,9
19. HBOS Británie 80,5
20. Deutsche Bank Německo 77,3

Zdroj: The Wall Street Journal

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru