Podle převládajícího mínění Čechů nesou lidé s nízkými příjmy nadměrnou zátěž, přičemž výše daní u skupiny lidí s vysokými příjmy je nejčastěji pokládána za nízkou. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Celých 71 procent dotázaných pak soudí, že by procento odvedené na daních u lidí s vysokými příjmy mělo být vyšší než u lidí s nízkými příjmy. Souhlasí tedy s progresivním zdaněním příjmů.

Z průzkumu vyplývá, že pětina občanů považuje daně lidí s vysokými příjmy u nás za vysoké, téměř čtvrtina za přiměřené a 43 procent za nízké. Daně lidí s průměrným příjmem hodnotí necelá polovina respondentů jako vysoké a dvě pětiny jako přiměřené. Za nízké je označují 2 procenta dotázaných. Daně lidí s nízkým příjmem vidí dvoutřetinová většina občanů jako vysoké, 23 procent jako přiměřené a jen 2 procenta jako nízké.

Oproti letům 1999 a 2002 je však situace v tomto směru poněkud méně vyhrocená. Zejména oproti roku 1999 došlo k patrnému úbytku těch, kteří považují zdanění bohatších lidí za příliš nízké.

Bohatí považují své zdanění za „spíše vysoké“

Úroveň zdanění vyšší příjmové skupiny považují za spíše vyšší absolventi vysokých škol, podnikatelé, vysoce kvalifikovaní odborní nebo řídící pracovníci v zaměstnaneckém poměru, respondenti z domácností s vyšším čistým měsíčním příjmem, lidé, kteří životní úroveň své domácnosti označují za dobrou, a stoupenci ODS.
Výši daní lidí s průměrným příjmem považují za příliš vysokou zejména stoupenci ODS.

Průzkum proběhl na počátku února mezi 1080 dotázanými.