Další globální propad trhů nastartovaly americké akcie, jež po ztrátách hypotečních společností ztratily asi dvě procenta. Japonský index Nikkei oslabil o 2,9 procenta. V USA i Japonsku byl tento pokles druhý nejvýraznější v letošním roce. Hlavní evropské indexy ráno klesaly o zhruba dvě procenta.

CEZ.jpgPražská burza dopoledne výrazně ztratila, když navázala na výprodeje na vyspělých zahraničních trzích po propadu amerických akcií. Z jednotlivých emisí nejvíce oslabily akcie Erste Bank, které ztratily 3,97 procenta na 1596 korun. Akcie energetické skupiny ČEZ přišly o 3,07 procenta, když olej do ohně přilila zpráva, že vláda prodá na burze sedm procent akcií společnosti ČEZ. "Plán je takový, že ČEZ by koupil své vlastní akcie na burze a to by mělo mít, jak již bylo několikrát zmiňováno, lehce pozitivní dopad na cenu," uvedl analytik České spořitelny Jakub Židoň.
Hlavní index PX byl kolem 13:454 níže o 2,51 procenta na 1620,1 bodu.

Akcie v USA začaly klesat pod tlakem problémů na domácím trhu hypoték. Obavy o zdraví hypotečních ústavů na trhu zesílily poté, co se o účetnictví největšího amerického poskytovatele úvěrů pro méně spolehlivé klienty New Century Financial začala zajímat Komise pro cenné papíry a ministerstvo spravedlnosti. New Century již dříve oznámila, že jí dochází hotovost, a finanční problémy má i další podobná firma Accredited Home Lenders.
Vliv na akcie měl také zvýšený kurz japonského jenu. Obavy z vývoje americké ekonomiky podtrhly i slabé úterní údaje o maloobchodních tržbách.
Světové burzy zažily vlnu poklesu již na konci února, z ní však mezitím oživily.

Čeká nás výrazný propad?

"Vzhledem k nepříznivým údajům z USA a potížím na trhu hypoték investoři přehodnocují optimistický výhled cen akcií," řekl agentuře Reuters analytik Mitsubishi UFJ Securities Jutaka Širaki.

"Podle našeho názoru situace není stále tak dramatická a to navzdory tomu, že americký trh nemovitostí bude ještě nějakou chvíli klesat," uvedl analytik ČSOB Jan Čermák. V současnosti totiž americká ekonomika již není lokomotivou světového růstu. Štafetu úspěšně přebírá Asie a částečně i eurozóna. "Nicméně vrátíme-li se do dnešní reality, pak globální akciové výprodeje budou tím, co bude hýbat středoevropskými trhy a to nejen těmi akciovými," dodal analytik.

Krize amerického hypotečního trhu byla zřejmě pouze spouštěcím mechanismem současného poklesu. Trhy si v současnosti hledají důvody pro korekci, aby investoři mohli vybrat zisky, míní analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Nemyslí si, že by krize amerického hypotečního trhu mohla způsobit delší a výraznější propad akcií, ale zároveň tuto možnost nevylučuje. "Současná korekce je vážnější než ta minulá započatá propadem čínského trhu, stojí za ní totiž fundamentální důvody," uvedl Hatlapatka.
Po několika dnech či týdnech poklesu by se však trhy měly podle něj vrátit k růstu.

Také makléř Fio, burzovní společnosti Pavel Hadroušek souhlasí s tím, že investoři nyní hledají důvody k vybírání zisků poté, co trhy rostly bez korekce půl roku.
Pravděpodobnost, že by propady trhů mohly být hlubší a delší, vidí 50:50. "Pokud by se současná krize amerického hypotečního trhu šířila dál (nyní se týká pouze málo kredibilních klientů), může to způsobit větší problémy," uvedl Hadroušek. Americká ekonomika je totiž závislá na spotřebě domácností.
"Jaro bude pro akcie složité. Pokud výrazný propad nenastane nyní, určitě přijde v dubnu nebo květnu," řekl Hadroušek. Zatím však nejde o dramatický pokles, o něm se dá mluvit při propadech o 10 až 15 procent. Jaro tak podle makléře bude přát aktivnímu obchodování.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru