Politici považují výkon české ekonomiky v loňském roce za vynikající. Nemohou se ovšem shodnout na tom, kdo má na takovém růstu zásluhu. Vyplývá to z reakcí politiků na dnešní data o HDP. Ten loni udržel rekordní růst a stejně jako v roce 2005 se zvýšil o 6,1 procenta.


Například podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je růst důkazem dobré hospodářské politiky předchozích sociálnědemokratických vlád. S Paroubkem ovšem nesouhlasí ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), který spor o zásluhy na růstu ekonomiky požaduje za směšné. Podle něj je totiž ČR malá liberální otevřená ekonomika orientovaná na export. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) růst ekonomiky ukazuje na zdravý základ podnikatelského sektoru a na schopnost fakticky po vstupu do EU na těchto trzích uspět.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru