Šéf Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Tomislav Šimeček se nebojí, že by majitelé svůj spor se státem ve Štrasburku prohráli. Od vítězství paní Hutten-Czapské proběhly už další rozsudky. Například Malta už dvakrát spor prohrála.


Komunisté považují za oprávněné nájemné nákladové nájemné, které se rovná nákladům na řádnou správu domů a bytů a pohybuje se kolem 25 korun za metr čtvereční.
Podle Šimečka je však tento výpočet účelový, neboť opomíjí náklady jako odpisy, pojištění, daně, soudní výlohy při vymáhání nedoplatků, nedobytné pohledávky, či výpadky nájemného. Ústav soudního inženýrství v roce 2004 vydal zprávu, že náklady prosté reprodukce u nájemního činžovního domu činí 49 korun za metr čtvereční na měsíc.
"Pojem "nákladový nájem" je nesmysl, poněvadž vlastní nájem je jenom ta část platby, která převyšuje náklady prosté reprodukce," tvrdí Šimeček.


Jaká je správná výše nájemného?
Správné nájemné může být jedině tržní, které se vždy ustaví jako rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. A to i tehdy, když v některých lokalitách nedosáhne ani úrovně nákladů prosté reprodukce. Vždy totiž odpovídá koupěschopné poptávce v dané lokalitě. Proto je nájemné v severních Čechách a na severní Moravě nižší než náklady prosté reprodukce pronajatých bytů.
Ekonomicky slabší nájemníci potřebují pomocnou ruku, ale ta musí po 17 letech přijít od státu a ne aby starost o tyto lidi byla opět na majitelích.


Pronájem bude vždy levnější než koupit si nemovitost na hypotéku. Pokud budete kupovat nemovitost, kde budete mít zajištěn dostatečný příjem a nebudete se muset stěhovat, pak koupě nemovitosti se Vám v horizontu cca 25 let vyplatí oproti pronájmu.


OSMD požaduje roční výpovědní lhůtu
Dvouletou výpovědní lhůtu pro výpověď majitelem nemovitosti navrhuje MMR a zásadně s ní nesouhlasí ČSSD a KSČM jako s příliš krátkou. "Náš návrh byl na jednoletou výpovědní lhůtu, neboť všude ve světě bývá výpovědní lhůta pro výpověď pronajímatelem delší než výpovědní lhůta pro výpověď nájemcem," řekl Šimeček.


Kdo zaplatí odškodné majitelům nemovitostí?
Na financování odškodného měli podílet i opravdoví viníci, tedy politici. Například socialističtí ministři pro místní rozvoj Jiří Paroubek a Radko Martínek. "Jelikož pan Paroubek není ochoten platit ani dluhy ČSSD a hrozí bankrot této strany, pochybuji, že by se připojil ke sbírce," míní Šimeček.
Od pana poslance Křečka by bylo morální, kdyby zorganizoval sbírku mezi sobě podobnými bohatými nájemníky, kteří využívali výhod regulace, aby stát nemusel platit škody, které skončily v kapsách převážně bohatých nájemníků, uvedl dále.


Ačkoli dneska bydlí v bytech s regulovaným nájmem už jenom čtvrtina obyvatel, s regulovanými nájemníky je solidární většina lidí. A to i tehdy, když si platí své bydlení tržně. Jedním z důvodů, proč deregulace nájemného narazila na tuhý odpor, je podle Šimečka i to, že po dobu posledních 20 až 30 let komunistického režimu byly nájemní byty přidělovány převážně loajálním občanům, policistům, armádě a stranickým funkcionářům. Ti jsou dosud dobře organizovaní. Likvidace soukromého vlastnictví byla v době komunismu oficiální doktrínou, tvrdí Šimeček a dodává, že bohužel přetrvává dodnes, ale vládnoucí elita kontinuitu této doktríny nepřiznává.