Pro domácnosti ceny v průměru vzrostou o 1,17 procenta, což se projeví měsíčním zvýšením plateb zhruba o deset korun. Naopak velkoodběratelům cena klesne o 0,36 procenta.

U průměrného zákazníka z řad domácností se zvýšení ceny na ročních platbách projeví nárůstem zhruba o 189 korun. Živnostník zaplatí přibližně o 322 korun ročně více.
Nejvíce vzrostou ceny plynu domácnostem v západních Čechách, kde Západočeská plynárenská zdraží o 1,7 procenta. Naopak Východočeská plynárenská a Středočeská plynárenská zvýší ceny jen o 0,7 procenta.

Podle člena představenstva RWE Transgas Milana Kajtmana ceny plynu pro druhé čtvrtletí ovlivnil příznivý vývoj cen ropných derivátů, černého uhlí a kurz koruny vůči euru a dolaru. Firma však prý musela do růstu započítat korekci Energetického regulačního úřadu, který v prvním čtvrtletí snížil cenu pro všechny kategorie o 63,56 koruny za megawatthodinu. Tím se cena plynu ocitla pod tržní cenou.

Oznámené ceny plynu podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky odpovídají aktuálním tržním principům, i když existuje prostor pro další pokles. "Bohužel nechtěnou medvědí službu udělalo celému procesu liberalizace dvojité snižování ceny zemního plynu na konci roku 2006 před otevřením trhu pro domácnosti, a také stále vysoká finanční náročnost dodávek malým spotřebitelům, zejména domácnostem," vysvětlil. Podle něj nyní spotřebitelé musejí respektovat fakt, že RWE vyhlašuje ceny s předstihem na další období, ve kterém nemá jistotu stability cen plynu či topných olejů využívaných pro výpočet.

Předseda ERÚ Josef Fiřt na dotaz ČTK, zda je po rozhodnutí hlavního hráče na trhu RWE Transgas o zdražení elektřiny pro domácnosti rozhodnuto, nechtěl odpovědět. Upozornil ale, že na trhu je více firem, různé skupiny zákazníků a působí další faktory, jako jsou náklady na přepravu plynu nebo distribuci.

Energetický regulačního úřad předpovídal, že se ceny plynu změní od počátku dubna pouze minimálně. Definitivní podobu ceníků určí úřad 1. března.
Český plynárenský sektor je od dubna plně liberalizovaný. Společnost RWE Transgas je ovšem na českém trhu dominantní, protože ovládá dovoz i distribuci suroviny.

Cena plynu pro první čtvrtletí, naposledy regulovaná úřadem, v průměru domácnostem klesla o 4,2 procenta, firmám pak o 5,2 procenta

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru