Nedostatek elektrické energie, kterou způsobí odstavení části jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích, bude Slovensko s největší pravděpodobností kompenzovat dovozem z Ukrajiny. V pondělí se na tom v Kyjevě dohodl slovenský předseda vlády Robert Fico s ukrajinským premiérem Viktorem Janukovyčem.

Před samotným dovozem se ještě musí dohodnout technické podmínky, protože ukrajinská energetická síť je oddělená od evropské sítě. Výjimkou je pouze takzvaný Burštynský ostrov, který jako jediný v rámci energetické sítě Ukrajiny s evropskou sítí spolupracuje.

Problémy s nedostatkem vlastní elektřiny by se měly vyřešit dostavbou třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny v Mochovcích. Italská společnost Enel, která je většinovým vlastníkem dominantního výrobce elektřiny, Slovenských elektráren, se nedávno rozhodla, že s prací začne v druhé polovině letošního roku. S jejím ukončením počítá do pěti let.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru