Nedostatek elektrické energie, kterou způsobí odstavení části jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích, bude Slovensko s největší pravděpodobností kompenzovat dovozem z Ukrajiny. V pondělí se na tom v Kyjevě dohodl slovenský předseda vlády Robert Fico s ukrajinským premiérem Viktorem Janukovyčem.

Před samotným dovozem se ještě musí dohodnout technické podmínky, protože ukrajinská energetická síť je oddělená od evropské sítě. Výjimkou je pouze takzvaný Burštynský ostrov, který jako jediný v rámci energetické sítě Ukrajiny s evropskou sítí spolupracuje.

Problémy s nedostatkem vlastní elektřiny by se měly vyřešit dostavbou třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny v Mochovcích. Italská společnost Enel, která je většinovým vlastníkem dominantního výrobce elektřiny, Slovenských elektráren, se nedávno rozhodla, že s prací začne v druhé polovině letošního roku. S jejím ukončením počítá do pěti let.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru