Jeho slova ale považuje za kritiku do jeho vlastních řad. "Harmonogram postupu přípravy na čerpání schválila vláda svým usnesením z 2. března 2005, ale je vinou právě vlády sociální demokracie, že nebyl dodržen," říká ministr Čunek.

Urban varoval, že Česko by kvůli tomu letos z fondů EU nemuselo dostat žádné peníze. ČR může v letech 2007 až 2013 získat z fondů EU zhruba 100 miliard korun ročně na budování infrastruktury, průmyslové inovace, rozvoj lidských zdrojů, ochranu životního prostředí a obnovu venkova.

"Již běží programovací období 2007 až 2013 a neexistuje zatím ani jeden operační program, který by byl ratifikován Evropskou komisí," řekl dnes novinářům Urban. Dodal, že nyní se již měly vyhlašovat jednotlivé operační programy a mohly být i hodnoceny první konkrétní projekty na čerpání peněz z evropských fondů. "Pomalu se mohlo připravovat čerpání. Já se obávám, že v letošním roce se nevyčerpá (z fondů EU) vůbec nic," uvedl Urban.

Dokumenty jsou připraveny

Čunek uvedl, že pro všechny členské státy Evropské unie platí 6. březen 2007 jako termín pro předložení národní strategie pro nakládání se zdroji fondů EU pro období 2007 až 2013. Nejdříve s tímto dokumentem pak mohou členské státy podle Čunka předložit Evropské komisi i operační programy.

"Všechny potřebné dokumenty (s výjimkou integrovaného operačního programu) vláda odsouhlasila již na sklonku minulého roku a na svém jednání příští týden schválí oficiální předložení Národního strategického referenčního rámce a operačních programů. Tímto krokem budou odstartovány lhůty, které povedou ke schválení dokumentů Evropskou komisí ve druhé polovině roku 2007," sdělil Čunek.

Přípravy jednotlivých programů jsou již podle něj v pokročilé fázi; oficiální schválení operačních programů Evropskou komisí není nutnou podmínkou pro zahájení programů a jednotlivých projektů. První výzvy tak lze podle Čunka očekávat ještě v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku a další programy budou své výzvy vyhlašovat v průběhu roku 2007.

Firma PricewaterhouseCoopers musí nyní nejprve provést audit českých řídicích struktur pro čerpání peněz z fondů EU, který by měl trvat do konce letošního roku. Pozitivní výrok auditora je nezbytný k tomu, aby Česko vůbec mohlo získat peníze pro období let 2007 až 2013.
Podle ministerstva pro místní rozvoj může ale realizace jednotlivých projektů začít ještě před ukončením auditu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru