Smírné ukončení sporu mezi státem a vlastníky domů ohledně regulovaného nájemného není podle předsedy Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Tomislava Šimečka možné. Šimeček to uvedl po jednání s ministrem pro místní rozvoj Jiřím Čunkem. Oba se prý shodli na tom, že stát nemůže vyjednávat o odškodnění individuálně s každým majitelem. Skupina majitelů domů žaluje Českou republiku kvůli regulovanému nájemnému u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Evropský soud podle Šimečka zřejmě přiřkne v prvním rozhodnutí majitelům symbolikou újmu a vyzve stát, aby jim zaplatit skutečnou škodu, což je rozdíl mezi regulovaným a tržním nájemným. Majitelé budou po prvním rozhodnutí soudu požadovat po státu 50 miliard korun.

"S panem ministrem jsme se dohodli, že neexistuje mechanismus, kterým bychom se mohli dohodnout na stažení žalob a na mimosoudním vyrovnání, tzn. ukončit spor smírem, protože u Evropského soudu existuje téměř 5000 individuálních žalob a pan ministr nemůže jednat s každým majitelem zvlášť," uvedl Šimeček. I kdyby ve Štrasburku zůstala jen jedna žaloba a ostatní byly stáhnuty, soud se jí musí zabývat, doplnil.

Soud ve Štrasburku podle Šimečka v první instanci rozhodne, že byla porušena základní lidská práva majitelů a stát je povinen jim kompenzovat škody. Soud prý v prvním rozhodnutí stanoví pouze nemajetkovou, morální újmu, takzvané symbolické odškodnění bez ohledu na skutečnou škodu, což bude podle Šimečka 10.000 eur (290.000 Kč) pro každého majitele. Soud zároveň zřejmě vyzve stát, aby se s majiteli domů domluvil na kompenzacích a na vyrovnání skutečných škod, dodal.

Mechanismus výpočtu škody

Předseda OSMD dále uvedl, že se s ministrem dohodli na tom, že do dvou měsíců ministerstvo určí způsob, jakým se má vypočítávat skutečná škoda v případě, že soud ve Štrasburku rozhodne v první fázi ve prospěch majitelů domů. Podle ministerstva ji celý problém řeší speciální expertní skupina.

Pokud se majitelé domů se státem po prvním rozhodnutí soudu nedohodnou na vyplacení skutečné škody, tak soud tuto škodu podle Šimečka stanoví ve svém druhém rozhodnutí. "Skutečná škoda všech majitelů domů je 175 miliard korun, soud však ve svém druhém rozhodnutí obvykle přiznává maximálně třetinovou částku, takže majitelé budou po státu požadovat 50 miliard korun, a tato částka bude rozdělena mezi všechny majitele domů, i pro ty, kteří se k žalobě nepřipojili," dodal Šimeček.

Liberalizace nájemního práva?

Podle Šimečka dále s ministrem jednali o otázkách nájemního práva, které se podle něj musí liberalizovat. "Shodli jsme se s panem ministrem na určitých krocích, které se zakotví do občanského zákoníku. Kroky spočívají v zajištění tří principů svobodného nájemního vztahu, kterými jsou dobrovolnost, dočasnost a úplatnost," řekl Šimeček.

Dobrovolnost znamená, že všechny smlouvy, které nebyly dobrovolně uzavřeny, bude možné ukončit a převést na smlouvy dobrovolně uzavřené. Dočasnost spočívá v tom, že všechny nájemní smlouvy bude možno ukončit, vysvětlil Šimeček.
"Smlouvy na dobu určitou se ukončí uplynutím této doby a smlouvy na dobu neurčitou výpovědí. Bude existovat tzv. rychlá výpověď, při které budou existovat důvody výpovědi, dále bude tzv. dlouhodobá výpověď, nájem bude v tomto případě možno ukončit i bez udání důvodu," dodal Šimeček.

"Ministerstvo pro místní rozvoj již vypracovalo a projednalo se zástupci majitelů domů návrh úpravy nájemních vztahů, který by měl být součástí nového občanského zákoníku. Nová úprava vztahů mezi nájemci a nájemníky spočívá především na nutnosti dohody obou smluvních stran," uvedl Čunek. MMR předá celou agendu do rukou ministerstva spravedlnosti, do jehož resortu úprava občanského zákoníku spadá.

Jednání bylo prvním setkáním pana ministra se zástupci OSMD. "Příští setkání se uskuteční v horizontu dvou měsíců. Obě strany se dohodly na nutnosti průběžně si vyměnovat informace o uskutečněných krocích a případně si vzájemně doplnit názory o dalším postupu," dodal Čunek.