Cizinci ze zemí EU budou moci snadněji kupovat v ČR zemědělskou půdu. Zájemcům bude stačit zaregistrovat se jako zemědělský podnikatel v místně příslušné zemědělské agentuře. Vyplývá to z novel devizového zákona a zákona o podmínkách převodu pozemků na jiné osoby, které dnes schválila vláda. Po zasedání kabinetu to oznámil premiér Mirek Topolánek s tím, že tato úprava nastoluje právní stav.

"U nás je dnes neprávní stav. Primární právo EU je nyní nadřazeno právu českému, takže úprava je v podstatě nesmyslná," uvedl Topolánek. Když nyní žádá občan EU o zapsání do katastru nemovitostí, musejí mu podle něj české úřady vyhovět. Práva českých občanů tím nebudou nijak krácena, naopak novela ušetří státnímu rozpočtu peníze za případné soudní spory, které by stát musel prohrát, dodal.

České zákony dosud přístupu zahraničních farmářů k české půdě bránily, což bylo v rozporu s evropskými pravidly. Proti se stavěl zejména ministr zemědělství Petr Gandalovič, který navrhoval odložení jednání o celé věci. "Novelu jsme schválili po rozsáhlé diskuzi, myslím, že i Petr Gandalovič uznal nesmyslnost trvání na původním znění úpravy," podotkl premiér.

Dosud museli zahraniční podnikatelé k tomu, aby získali českou půdu, v ČR tři roky bydlet, prokázat bezúhonnost a znalost českého jazyka. Tyto podmínky si ČR dodatečně zavedla do devizového zákona a zákona o privatizaci. Výjimku si ČR při přístupových jednáních narozdíl od Polska, které ji má až do roku 2013, nevyjednala.

Názory na nové opatření se různí. Příznivci návrhu tvrdí, že by vstup bohatších německých nebo nizozemských rolníků mohl trh s půdou rozhýbat, odpůrci, mezi než patří například předseda Agrární komory Jan Veleba, si myslí, že by čeští farmáři doplatili na růst cen půdy po vstupu zahraničních investorů.

Rolníci v tuzemsku z 90 procent hospodaří na půdě pronajaté. Omezení pro cizince je mělo chránit před tím, aby jim pozemky nevykoupili zpravidla kapitálově silnější zahraniční zájemci.

ČSSD a KSČM proti návrhu

Návrh ještě musí schválit parlament a zde vláda zžejmě narazí. První reakce poslanců naznačují, že nechuť k takové změně se nemusí omezit jen na opoziční ČSSD a KSČM. Předseda zemědělského výboru dolní komory Jiří Papež z ODS dnes ČTK řekl, že ani on zatím není o správnosti novely přesvědčen. Čeká proto, s jakými argumenty kabinet přijde.

Obhajoba zájmů českých zemědělců asi nebude patřit k prioritám kabinetu, poznamenal na adresu vlády stínový ministr zemědělství a předseda klubu ČSSD Michal Hašek. "Aplausu" od sociální demokracie se podle něj vláda nedočká. Ani komunisté novelu nepodpoří. "Určitě ne," uvedl za KSČM místopředseda zemědělského výboru a šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru