Se zavedením evropské měny euro v České republice by letos v lednu podle průzkumu CVVM souhlasilo 50 procent obyvatel. Jejich počet se v porovnání s loňským dubnem zvýšil na úkor těch, kteří nemají na přijetí eura jednoznačný názor. Podíl odpůrců zavedení eura naopak zůstal na 43 procentech, v předchozích letech se zvyšoval.

CVVM upozornilo, že od roku 2001 v české společnosti stále ubývá lidí, kteří nemají na otázku zavedení eura kladnou nebo zápornou odpověď. V lednu jich bylo jen sedm procent, loni v dubnu 12 procent.

Podle údajů CVVM mělo nejsilnější podporu euro mezi Čechy v říjnu 2003, kdy by výměnu korun za eura uvítalo 58 procent dotázaných. Ve stejném období byla proti zavedení necelá třetina společnosti. Lednové výsledky CVVM zhruba odpovídají průzkumu STEM ze závěru loňského roku, podle něhož přijetí eura podporovalo 47 procent lidí, přičemž opačný názor ale mělo 53 procent dotázaných.

euro_cvvm.jpg

Při vstupu do EU se ČR zavázala, že zavede euro, aniž by se však stanovila přesné datum jeho zavedení. Bývalá vláda se už loni na podzim rozhodla ustoupit od dříve předpokládaného přijetí eura v roce 2010. Tento termín se vzhledem k vysokému schodku veřejných financí ukázal nereálný. Poukázala na to začátkem prosince i Evropská komise v pravidelné hodnotící zprávě. Někteří analytici počítají se zavedením eura v letech 2012 až 2013. Podle ministra financí Miroslava Kalouska by Česko mohlo přistoupit k jednotné evropské měně k 1. lednu 2012.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru