„Komunisté vyjadřují oprávněnou obavu, že zisk, který si představují a požadují soukromí majitelé domů, není přiměřený a z našeho pohledu také neoprávněný,“ stojí v tiskové zprávě KSČM.
Proto chtějí komunisté do konce března předložit sněmovně zákon o sjednávání nájemného. Ten je založen na myšlence, že existuje výše oprávněného nájemného, na kterou je třeba se dostat ve dvou nebo třech letech.


Za oprávněné nájemné považují komunisté nákladové nájemné, které se rovná nákladům na řádnou správu domů a bytů. Podle výpočtu komunistů se pohybuje kolem 25 korun za metr čtvereční. K této částce komunističtí experti dospěli šetřením u 40.000 družstevních bytů v republice. Podle jejich poznatků je možné za tyto peníze prokazatelně udržet dům s byty v dlouhodobě udržitelném dobrém stavu.
„Obhajovat tuto hodnotu před štrasburským soudem by posílilo šance naší republiky,“ uvádí zpráva.


Náklady na bydlení rostou
Výdaje domácností za bydlení stouply v roce 2006 proti roku předchozímu o 8,2 procenta. Podle statistiky rodinných účtů ČSÚ za třetí čtvrtletí loňského roku vydaly domácnosti v průměru na bydlení 21 procent ze svých výdajů, což představuje pětinu jejich čistých příjmů. Samotné nájemné činilo třetinu nákladů na bydlení. „K volnému užití zůstalo v domácnostech v roce 2005 průměrně 2000 korun měsíčně,“ uvádí komunisté. Z tohoto souboru však podle nich vybočují domácnosti důchodců, u kterých náklady na bydlení činí dlouhodobě 30 procent příjmů, a rodiny s dětmi s minimálními příjmy. Ty na bydlení vydávají 27 procent čistého příjmu. Právě rodiny s dětmi s minimálními příjmy vydávají ročně více, než činí jejich příjem - průměrně o 5000 korun, zjistili komunističtí odborníci.