Vyplývá to ze zprávy právníků programu GARDE Ekologického právního servisu, kteří monitorovali 14 největších obchodních řetězců.

Nejčastější otázkou, která může zakládat diskriminaci na základě pohlaví nebo rodinného stavu, je podle nich požadavek uvedení počtu a věku dětí a otázky týkající se rodinného stavu.

V dotaznících pro uchazeče o zaměstnání právníci GARDE objevili i další otázky, které by zaměstnavatelé uchazečům o práci vůbec klást neměli. Supermarket Lidl podle právníků kromě uvedení rodinného stavu, počtu a věku dětí po uchazečích o zaměstnání požaduje uvedení národnosti. Požadování takového údaje je však výslovně zakázáno zákonem o zaměstnanosti (č. 435/2004 Sb.).

Stejný zákon zakazuje i požadování osobních údajů, které nesouvisí s výkonem nabízeného zaměstnání. Mezi tyto údaje patří jméno a zaměstnavatel manžela/ky uchazeče a výše současné hrubé mzdy, které po uchazečích o práci Lidl také podle EPS vyžadoval. Naše redakce zjistila, že společnost Lidl v současné době již používá nové dotazníky, které otázky na uvedené informace neobsahují.
Dotazníky jsou podle vyjádření tiskové mluvčí Moniky Šrámkové vyhotoveny v souladu s normami EU i antidiskriminačními zákony.

Počet a věk dětí musí podle právníků uvádět i uchazeči o práci v Intersparu, Penny Marketu, Plus Discountu, Bille, Baumaxu a Tescu. Billa a Tesco se navíc zají! mají o osobní údaje manžela/ky uchazeče. V Baumaxu musí uchazeči navíc uvádět výši současné hrubé mzdy a ženy mají uvést zda jsou těhotné.

Řetězce navíc po uchazečích požadují i rodná čísla, což je podle zmíněného zákona také vyloučeno, protože se nejedná o údaj, které bezprostředně souvisí s výkonem nabízených pozic.
"Zaměstnavatelé nejsou oprávněni ptát se uchazečů na osobní údaje týkající se jejich soukromého života jako je počet a věk dětí, rodinný stav, těhotenství, jméno a zaměstnavatel manželky, současný hrubý výdělek a rodná čísla členů rodiny, proto, aby z těchto důvodů nedocházelo k diskriminaci při výběru uchazečů. Pokud zaměstnavatel takové otázky pokládá, uchazeč není povinen tyto informace sdělit," uvedla právnička GARDE -- EPS Jana Koukalová.

Příslušné úřady práce mohou hypermarketům za podobné praktiky udělit až milionovou pokutu. Dotazníky jednotlivých řetězců již byly úřadům předloženy.


Supermarkety kontrují

Společnost SPAR Česká obchodní společnost s.r.o. prohlásila, že volná pracovní místa jsou obsazována s ohledem na vzdělání, pracovní zkušenosti, jiné odborné znalosti a chuť uchazeče pracovat v obchodě, ale v žádném případě podle kritérií rodinného stavu či zázemí. Podle sdělení jednatele společnosti Martina Hrušky nejsou při výběrovém řízení zjišťovány skutečnosti týkající se rodinného stavu, počtu dětí, věku a národnosti.

Osobní dotazník vyplňuje zaměstnanec podle společnosti až po přijetí do zaměstnání a je určen výhradně pro účely personální činnosti a pro plnění úkolů uložených zákonem. Součástí dotazníku je navíc i souhlas zaměstnance se zpracováním těchto údajů. "Mezi tyto údaje patří i otázky na počet dětí a rodinný stav, nicméně jsou nutné pro zpracování mzdové a daňové agendy. Tento tiskopis je uložen ve firemním informačním systému a nelze jej volně upravovat," uvedl Hruška.

"Při nedávné kontrole ze strany úřadu práce, si pracovníci úřadu práce vyžádali osobní složky stávajících zaměstnanců, a ty prokázaly, že jsou přijímáni zaměstnanci (zaměstnankyně) bez ohledu na počet dětí a rodinný stav. Naše společnost zaměstnává cca 4500 zaměstnanců ze všech sociálních skupin, což je možné dle potřeby dále doložit," podotkl.