Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím nemůže uzavřít smlouvy s vítězi loňských tendrů na lesnické práce za několik miliard. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžné opatření a tendry zmrazil do doby, než rozhodne o jejich zákonnosti, řekl dnes ČTK Filip Vrána z odboru vnějších vztahů úřadu. Podnik nedávno kvůli větrné kalamitě přidělil na části ploch zakázky na vytěžení popadaných stromů ve zkráceném režimu, těch se verdikt netýká.
Úplná likvidace kalamity bude podle představitelů LČR trvat zřejmě celý rok. Právě po tuto doby měly smlouvy na základě loňských tendrů platit. Dá se proto říci, že zákaz podpisu se LČR z větší části nijak významně nedotýká, soudí předseda ÚOHS Martin Pecina.

Předběžné opatření je pro ÚOHS pojistka. Brzy vyprší termín pro vyřízení námitek k výběrovým řízením, a LČR by tak mohly smlouvy s loňskými vítězi podepsat. "Úřad získal pochybnosti, zda zadavatel postupoval při zadávání veřejné zakázky v souladu se zákonem," uvedl Pecina. Přípravu tendrů přitom Lesy s ÚOHS konzultovaly. Firma podle mluvčího Tomáše Vyšohlída trvá na tom, že všechny kroky, které ohledně tendrů učinila, byly v souladu se zákonem. "K podrobnostem rozhodnutí antimonopolního úřadu se vyjádříme, jakmile ho dostaneme oficiální cestou," řekl mluvčí.

Tendry vypsal státní podnik loni v říjnu. Reagoval tak na rozhodnutí ÚOHS, že musí jako veřejný zadavatel postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Lesy tak dosavadní smlouvy vypověděly a začaly hledat firmy, se kterými chtěly podepsat smlouvy od 1. ledna 2007. Do výběrových řízení se přihlásilo 113 firem, asi na 43 procentech územních jednotek vyhrála firma LESS & FOREST. Lesy ČR ale vyhlásily tendry pozdě, a tak smlouvy dosud nemohly uzavřít. Pecina upozornil, že bude potřeba včas začít připravovat tendry pro příští rok.

Podle generálního ředitele mateřské společnosti LESS Jana Mičánka předběžné opatření situaci firmy nijak nezkomplikuje. Společnost pracuje na jiných zakázkách. "Pro nás je to jedna z alternativ, které přicházely v úvahu," řekl ČTK s tím, že firmy s rozhodnutím ÚOHS musely počítat. V horší pozici jsou podle něj LČR, protože lhůty pro zalesňování se žádným předběžným opatřením odložit nedají.

ÚOHS svým posledním rozhodnutím vyhověl části lesnických firem okolo Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství (SPLH), které žádosti o vydání předběžných opatření poslaly. Podniky v lesích pracovaly právě na základě zrušených smluv a nyní se domáhají zrušení nových tendrů. Nové tendry SPLH označuje za netransparentní a protizákonné. Od listopadu 2006 proto zahájil ÚOHS na návrh jednotlivých firem více než 20 správních řízení, doplnil Pecina.
SPLH verdikt antimonopolního úřadu přivítalo. "ÚOHS dal za pravdu našim námitkám. Předpokládáme, že výběrová řízení budou zrušena," řekl ČTK předseda SPLH a ředitel společnosti Lesy Hluboká nad Vltavou Miloš Balák. Firma byla třetí nejúspěšnější v kalamitních tendrech.

Na základě kalamitních smluv by měla být vytěžena téměř polovina roční těžby. Kdo vytěží zbývající část, zatím není jasné. Pokud ÚOHS tendry nezruší, mohl by podnik teoreticky smlouvy s vítězi loňských výběrových řízení podepsat. Podle dřívějších informací internetového deníku Aktuálně.cz je ale možné, že sporné tendry zruší samy LČR. K tomu se přiklání i Pecina a navrhuje, aby LČR vyhlásily tendry na všechny letošní práce ve zkráceném režimu, jak to umožňuje zákon o veřejných zakázkách. Podle Baláka je řešením návrat ke zrušeným smlouvám z tendrů roku 2005.

Krok ÚOHS přivítala i společnost CE WOOD ze Zlína, která v tendrech neuspěla a ve srovnání s předchozím obdobím získala jen asi pětinu objemu zakázek. "Tendry jsou postaveny na špatných parametrech. Nahrávají firmám, které se chovají vůči vedení LČR konstruktivně. Výsledky byly zmanipulovány," řekl ČTK předseda představenstva firmy CE WOOD Ivan Doubrava.