Podle člena bankovní rady ČNB Vladimíra Tomšíka může ČNB v budoucnu posunout úrokové sazby oběma směry. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu Reuters. Analytici většinou předpokládají, že banka bude sazby zvyšovat.

Inflace podle Tomšíka zůstává pod kontrolou. Právě nízká inflace a silná domácí měna zatím umožňují ČNB držet základní úrokovou sazbu na 2,50 procenta, tedy na nejnižší úrovni v Evropské unii. Tomšík dále uvedl, že ČNB je připravena regulovat úrokové sazby na takové úrovni, které by udržely inflaci na takové úrovni, jež by umožnila přijmout jednotnou evropskou měnu euro „několik málo let po roce 2010“.

„Nová výše základní úrokové sazby se bude pohybovat v rozmezí 2 a 3 procent,“ uvedl mnohoznačně Tomšík. Nevyloučit tedy snížení ani zvýšení úrokových sazeb.

Viceguvernér centrální banky Miroslav Singer již minulý měsíc v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že ČNB by nemusela úrokové sazby zvýšit, ale naopak uvažovat i o jejich snížení. To by mimo jiné umožnilo bankám nadále poskytovat levné půjčky.

Tomšík ovšem uvedl, že nízká úroková sazby není nutnou podmínkou pro podporu silného ekonomického růstu, pokud budou inflační očekávání příznivá.

Tomšík byl do bankovní rady ČNB jmenován koncem listopadu společně s Mojmírem Hamplem. Tato dvojice v radě nahradila Jana Fraita a Michaelu Erbenovou. Centrální banka jednala o úrokových sazbách naposledy na konci ledna. Bankéři tehdy jednomyslně rozhodli ponechat sazby beze změn. Úrokové sazby změnili naposledy na konci září, a to o čtvrt procentního bodu vzhůru. Další rozhodování o sazbách čeká ČNB na zasedání 1. března.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru