Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku výrazně zrychlila tempo růstu. Hrubý domácí produkt se podle amerického ministerstva obchodu v přepočtu na celý rok zvýšil o 3,5 procenta, zatímco ve třetím čtvrtletí růst činil dvě procenta. Analytici čekali růst o tři procenta.

Ekonomiku podpořily především silné výdaje spotřebitelů na pozadí útlumu inflace. Tyto faktory zcela smazaly nepříznivý vliv silného poklesu na realitním trhu, který v závěru loňského roku vykázal největší propad za 15 let.

Dnešní údaje jsou poslední významnou statistikou, kterou budou zvažovat členové měnového výboru americké centrální banky. Ti od úterý posuzují vývoj největší ekonomiky světa a rozhodují se, zda nechají dosavadní směr měnové politiky beze změn. Všeobecně se očekává, že centrální banka zatím s úroky hýbat nebude.

Na devizovém trhu se začal hned po zveřejnění statistiky zvyšovat kurz dolaru. Mezi analytiky začínají znovu sílit názory, že na snížení sazeb v USA je nutné v letošním roce zapomenout. Základní úrok je už více než půl roku na 5,25 procenta.

S vyloučení „skomírajícího“ amerického automobilového průmyslu se HDP zvýšil dokonce o 4,8 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru