Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) dá letos podle náměstka Miroslava Kalouse podstatně méně finančních prostředků na sociální bydlení. Za snížením dotací podle něj stojí názor Evropské komise, která označila programy na financování chráněných a sociálních bytů v ČR za nedovolenou veřejnou podporu.

MMR původně plánovalo, že na podporu sociálního bydlení v letošním roce vyčlení 1,3 miliardy korun. Příjemcům dotací tak hrozí, že by je museli vrátit, což nechce MMR riskovat, uvedl pro ČTK Kalous.

"V tuto chvíli máme informaci z Evropské komise, že na tyto programy by se měla vztahovat nedovolená veřejná podpora. To znamená, že příjemci té dotace by ji museli vrátit," řekl Kalous.
Ministerstvo je stanoviskem Evropské komise překvapeno. Stejné programy totiž v minulých letech fungovaly bez evropských výhrad.

Výtky komise se týkají dvou programů MMR. První podporuje sociální bydlení pro rodiny, jejichž příjem nepřesahuje 1,4 násobek životního minima. Finance z druhého programu jsou určeny na takzvané chráněné byty. "To jsou například domovy s pečovatelskou službou, domovy důchodců nebo domy na půl cesty," řekl Kalous.

Dohromady na oba programy má ministerstvo v rozpočtu připraveny 1,3 miliardy korun. "My jsme ty programy ještě nevyhlásili a nechceme riskovat, že by příjemci museli peníze vrátit," uvedl Kalous.

MMR tak stojí před dvěmi možnostmi. Může programy zcela zastavit nebo výrazně snížit sumu vyplácených prostředků tak, aby klesly pod hranici pro nedovolenou podporu. Podle Kalouse je reálnější druhá varianta.

Příjemce ve třech po sobě jdoucích letech nesmí dostat více než 200.000 eur (5,6 milionu korun). "To znamená, že finanční podpora bude podstatně nižší," uvedl Kalous.
Ve hře je stále i možnost, že programy poběží v plné výši. "Budeme se snažit přesvědčit Brusel, že podpora sociálních bytů není nedovolená veřejná podpora," dodal Kalous.