Český hydrometeorologický ústav prodloužil výstrahu před silným větrem. Zasáhnout by měl celé Česko. Varování platí od dnešních 15:00 až do neděle 22:00. Meteorologové nicméně očekávají, že vítr už nebude tak silný jako v noci na dnešek. Víc už by se neměly zvedat hladiny horských říček, zvýšené množství vody se projeví pouze mírným vzestupem na středních a dolních tocích.

Na většině území v noci vítr dosáhl rychlosti 70 kilometrů v hodině, někde ji i vysoce překročil. Asi na třetině území měl v nárazech sílu 110 kilometrů v hodině, na desetině území byl silnější než 145 kilometrů v hodině. Orkán napáchal velké škody a připravil o život nejméně čtyři lidi.

Na území ČR je stále mnoho domácností bez elektrického proudu, energetického společnosti očekávají, že dodávky proudu budou plně obnoveny nejpozději do neděle. Elektrárenská společnost ČEZ odstranila poruchy vzniklé ničivou větrnou smrští pro zhruba 645.000 zákazníků. Bez elektřiny je ovšem stále asi 300.000 odběratelů. ČEZ přepokládá, že večer by mohlo být bez proudu posledních asi 100.000 míst.


Sledovali jsme pro vás odstraňování následků vichřice, která postihla ČR v noci ze čtvrtka na pátek

16:10

Hasiči oznámili, že od čtvrtka do dnešního poledne provedli přes 4000 zásahů. Podle mluvčího generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru jde o nejvyšší počet výjezdů v jednom dni od katastrofální povodně v srpnu 2002. Hasiči odstraňovali zejména spadlé stromy, vyvrácené sloupy, zajišťovali také utržené střešní krytiny, uvolněné plechy nebo poničené střechy.

Nyní v likvidaci následků větrné smršti pokračují, pomáhají při odstraňování překážek ze železničních tratí a silnic nebo při obnově dodávek energií, uvedl Kopáček.Generální ředitelství rovněž nabídlo pomoc podniku Lesy České republiky při likvidaci kalamit v lesích.

Varování meteorologů před silným větrem platí i nadále, až do nedělního večera. Hasiči radí, aby lidé příliš nechodili ven a nejezdili automobily. Neměli by se schovávat pod stromy nebo v okolí vyšších a starších domů kvůli hrozbě stržení střešních krytin. V podstatě totéž platí pro parkování vozidel.15:20
Neznámého muže zabil kolem 14:00 v obci Řevnice u Prahy strom, který se skácel pod náporem větru. Zlomil se, když muž v sadu v ulici 5. května odstraňoval následky vichřice. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Terezy Janečkové stál muž přímo pod stromem a utrpěl vážný úraz hlavy, jehož následkům podlehl ještě před příjezdem lékaře.Jde o čtvrtou oběť orkánu v ČR.


15:10
Společnosti ČEZ a E.ON očekávají návrat k normálnímu stavu po výpadcích elektřiny způsobených silnými poryvy větru do neděle. Dopady vichřice označily jako bezprecedentní a přirovnávaly je ke škodám z povodní. Stav nouze by měl být o víkendu určitě odvolán, uvedly na dnešní mimořádné tiskové konferenci ve sněmovně.

Firmě ČEZ se podařilo do 11:00 odstranit asi třetinu poruch a do dnešního večera předpokládala nápravu zhruba 90 procent postižených zákazníků. Zbylé případy, především odlehlé a chatové oblasti, bude ČEZ připojovat v sobotu a neděli, řekl člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač.

E.ON se nejvíce potýkal s poruchami v jižních Čechách. Za krizové označil člen dozorčí rady E.ON Karel Dietrich-Nespěšný například oblasti Českých Velenic, Jindřichova Hradce a Humpolce, kde dojde k nápravě nejdříve v sobotu odpoledne.
Obě firmy počítaly poruchy na tisíce. Na sítích nízkého napětí měl ČEZ asi 4900 výpadků a E.ON kolem 1050. Na sítích vysokého a velmi vysokého napětí měly obě firmy dohromady přibližně 500 poruch.


14:30
České dráhy obnovily provoz na nejdůležitějších tratích z Prahy do krajských měst, výluky zatím zůstávají na některých regionálních úsecích. Zastaven je stále provoz vlaků do Německa, kvůli poškozeným kolejím na německé straně. Vyplývá to ze sdělení tiskového mluvčího drah Aleše Ondrůje.

 

V poškozených úsecích jezdí vlaky podle Ondrůje minimálně v jedné traťové koleji. To platí i pro trasy z Prahy do Českých Budějovic a z Kolína do Havlíčkova Brodu, kde byly škody největší. Výši finančních škod dráhy zatím nevyčíslily.

Vlaky zatím nejezdí na některých regionálních spojích. Na hlavních tratích zůstávají výluky v úsecích Jaroměř - Stará Paka, Mělník - Všetaty - Lysá, Trutnov -Starkoč, Česká Lípa - Liberec, Nepomuk - Strakonice a několika dalších, uvedl Ondrůj. Trvá zatím nesjízdnost trati Rybník - Horní Dvořiště - Linec na rakouské i české straně, kvůli čemuž byl zrušen spoj Jože Plečnik z Prahy do Lince a Lublaně. 

 

14:10
Ukrajina obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, které musela kvůli silnému větru přerušit. "Přeprava ropy byla po opravě ropovodu obnovena ve 14:02 místního času (13:02 SEČ)," citovala agentura Reuters mluvčího ukrajinské společnosti UkrTransNafta. Ta zajišťuje přepravu ropy z Ruska přes své území dál do střední Evropy. "Systém teď pracuje na plný výkon, aby vyrovnal způsobené ztráty," sdělili Ukrajinci.

13:50
Noční vichr způsobil v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) největší kalamitu v historii firmy. Podle prvních odhadů vítr poškodil miliony metrů krychlových dřeva. Vedení LČR zvažuje, že požádá vládu o vyhlášení krizového stavu v lesích. Uvedl to mluvčí LČR Tomáš Vyšohlíd. Finanční škody podnik zatím nevyčíslil. Roční těžba firmy, které patří polovina lesů v zemi, činí přes sedm milionů metrů krychlových.

Vichr způsobil jednotlivé i plošné vývraty, polomy a zlomy. "Množství vývratů bude zřejmě vyšší, neboť půda je promáčená, není zmrzlá a stromy v ní nejsou tak pevně ukotveny," řekl výrobně-technický ředitel LČR Vladimír Krchov. Lidé by do lesů neměli vůbec vstupovat, protože stabilita stromů je vichřicí narušena a hrozí nebezpečí pádu celých stromů či větví.

Větrem poškozený terminál Sever 2 na pražském ruzyňském letišti má být opět zprovozněn během soboty. Všechny lety se zatím odbavují provizorně ve starším terminálu Sever 1 a dá se předpokládat, že některá letadla budou mít zpoždění, uvedla mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí.

Terminál Sever 2 má poškozenou střechu, škody na budově zatím společnost nevyčíslila. "Proběhla pouze dokumentace pro pojišťovnu," řekla Krejčí.

vichrice_9.jpg

Původní zpráva

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným větrem, který by měl zasáhnout celou Českou republiku. Varování platí od dnešních 15:00 až do nedělních 22:00.
Vichřice, která se v noci nad dnešek přehnala přes české území, napáchala velké škody. Podle dřívějších informací meteorologů z dnešních ranních hodin se měl dnes vítr postupně ztišit - večer měl dosahovat rychlosti kolem 22 až 36 kilometrů za hodinu. Meteorologové nicméně očekávají, že vítr už nedosáhne rychlosti, kterou měl v noci na pátek.

Odpoledne a večer západní vítr částečně zesílí a místy dosáhne v nárazech rychlosti 70 až 90 kilometrů v hodině, na hřebenech až 110 až 125 kilometrů v hodině. Tato rychlost větru se bude udržovat na většině území i v sobotu a v neděli, v noci na pondělí vítr výrazněji zeslábne.

Ministryně školství Dana Kuchtová vydala doporučení ředitelům škol, aby v pátek kvůli mimořádnému počasí dali dětem den volna. Konečné rozhodnutí je v pravomoci ředitelů škol. Školy dostaly doporučení brzy ráno, aby stihly včas informovat žáky.

Silný vítr způsobil i lokální výpadky v mobilních i pevných sítích. Část základnových stanic a dalších telekomunikačních zařízení se totiž během noci ocitla bez dodávek elektrické energie a musela přejít na záložní zdroje. Uživatelé měli problémy dovolat se na zákaznické linky energetických firem či pojišťoven, které jsou zahlceny náporem hlášení škod.

Doprava zkolabovala

České aerolinie zrušily kvůli vichřici zhruba 20 letů. V pátek již podle mluvčí ČSA Daniely Hupákové odbavují spoje podle letového řádu. Firma se snaží nasazovat větší letadla, aby se do cílových míst mohli dostat i cestující ze zrušených letů, doplnila. Situaci na letišti v Praze ještě komplikuje uzavřený terminál Sever 2, u něhož vítr poškodil střechu.

Podle mluvčí Letiště Praha Evy Krejčí se dá předpokládat, že během dne budou vznikat kvůli uzavřenému terminálu zpoždění letadel.
Uzavřeny jsou také tři české hraniční přechody Boží Dar, Pavlův Studenec na Tachovsku a železniční přejezd v České Kubici na Domažlicku.

Větrná kalamita omezila na mnoha místech i vnitrostátní i mezinárodní železniční dopravu. Podle informací tiskového mluvčího Českých drah Aleše Ondrůje se dnes zastaví provoz na tratích do Německa kvůli nesjízdnosti na německém území, a kvůli nesjízdnosti na české i rakouské straně bude odřeknut také spoj EC Jože Plečnik z Prahy do Lince a Lublaně.

Ve vnitrostátní dopravě půjde většinou o krátkodobé výluky kvůli odstraňování stromů popadaných na trať. Omezená sjízdnost se podle Ondrůje týká tratí na Benešovsku, Táborsku, Plzeňsku, Chebsku a Českobudějovicku u Nepomuku. Omezení provozu hlásí České dráhy také na tratích v okolí Lysé nad Labem a Velkého Oseka.
Příměstská doprava na tratích v okolí Prahy a velkých měst na Moravě je podle Odnrůje zatím bez dalších výraznějších omezení; stejně jako provoz na páteřní trati Praha-Olomouc-Ostrava. Vlaky však nabírají zpoždění.

Domácnosti byly bez proudu

Vichřice způsobila kritický stav na energetických sítích. Energetická skupina ČEZ vyhlásila stav nouze, kritickou situaci hlásí na svém distribučním území i společnost E.ON. Bez dodávky se během čtvrtka a dneška ocitlo 27 procent odběrných míst ČEZ, což zahrnuje více než milion zákazníků. E.ON eviduje šest poruch na linkách velmi vysokého napětí, 130 poruch na linkách vysokého napětí a několik stovek poruch na linkách nízkého napětí. Například na východě Čech výpadky elektřiny postihly asi polovinu obyvatel. Některé oblasti jsou stále bez dodávky elektřiny. Nejhorší je situace na Trutnovsku a Semilsku.

Od rána platí na celém území České republiky energetický stav nouze. "Stav nouze platí až do odvolání. Důvodem je enormní kumulace poruch na vedeních vysokého a nízkého napětí," uvedl mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Morava Jaroslav Jurča.
Bez dodávky se během čtvrtka a dneška ocitlo 27 procent odběrných míst ČEZ, což zahrnuje více než milion zákazníků. ČEZ má v pohotovosti více pracovníků v call centrech. Lidé mohou při přerušení dodávky proudu zavolat zákaznickou linku 840 840 840 nebo poruchovou linku 840 850 860.
ČEZ také kvůli poruchám snížil výkon prvního bloku jaderné elektrárny Temelín na 780 megawatt. Po 05:00 opět první blok dostal souhlas ke zvýšení výkonu a od 08:30 dodává do rozvodné sítě plánovaný výkon.

vichrice_8.jpg

Do ČR proudí ropa pouze ze zásobníků

Orkán také způsobil na Ukrajině přerušení provozu jižní větve ropovodu Družba. Ropovod dopravuje ruskou ropu do střední a západní Evropy, mimo jiné do České republiky a na Slovensko. Podle informací společnosti Mero, jež provozuje ropovody v ČR, přestala téct ropa vinou orkánu na Slovensko ve čtvrtek kolem 22:00. "V současné době ČR opět čerpá ropu ze zásobníků a čeká se, že se závadu podaří v nejbližší době odstranit," uvedla mluvčí Mera Renáta Fialová.

Provoz ropovodu Družba byl přerušen již minulý týden v důsledku obchodního sporu mezi Ruskem a Běloruskem. Vzhledem k dostatečným zásobám ropy v odběratelských zemích však přerušení dodávek nezpůsobilo žádné těžkosti ani zvýšení cen pohonných hmot.

"Ruský dodavatel Transněfť i ukrajinský distributor nás ujistili, že v krátké době zvýší dodávky, aby se doplnily zásoby," řekl mluvčí slovenského ministerstva hospodářství Branislav Zvara. Harmonogram přepravy ropy na leden by měl být dodržen, uvedl.

Bilance škod

Ztráty na lidských životech

- Dva mladíci zahynuli ve Vestci nedaleko Prahy v autě, na které se v silném větru zřítil strom.

- Padající strom zabil hasiče, který zasahoval ve Slunečné na Českolipsku.

- Neznámého muže zabil v obci Řevnice u Prahy strom, který se skácel pod náporem větru.
Vybrané materiální škody

- Na území Krkonošského národního parku (KRNAP) noční orkán poškodil několik desítek tisíc metrů krychlových dřeva. Způsobil tak jednu z největších kalamit v Krkonoších za poslední léta.

- Kvůli větru se ve čtvrtek vybralo méně na mýtném. Společnost Kapsch, která systém mýtného provozuje, hlásí pokles denního výnosu zhruba o milion korun.

- Podle sdružení Česmad Bohemia vznikne českým dopravcům ztráta ve výši stovek milionů.

- Poškozena byla střechu jednoho z terminálů pražského letiště Ruzyně.

- Vichr na Šumavě sebral část střechy Muzea Šumavy v Kašperských Horách.

- Ve čtvrtek zasahovali hasiči u více než 2400 mimořádných událostí, z čehož více než 2100 případů souviselo se silným větrem. Odstraňovali zejména spadlé stromy, vyvrácené sloupy, zajišťovali také utržené střešní krytiny, uvolněné plechy nebo poničené střechy.

- Vodohospodáři vyhlásili nejvyšší, třetí, stupně povodňové aktivity na Labi v obci Vestřev na Trutnovsku a Brod na Náchodsku.

- Silný vítr strhl část střechy budovy, v níž sídlí Úřad Městské části Praha 7.

- Poničen byl stadion pražského fotbalového klubu Bohemians 1905. Prudký vítr zbořil zeď za jednou z tribun, která spadla na chodník ve Sportovní ulici a zavalila některá zaparkovaná auta.

Klientům domácích pojišťoven způsobila vichřice tisícovky pojistných událostí za stovky milionů korun. Nejvíce škod je na střechách budov, poškozena je i spousta automobilů.Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru