Ministerstvo financí (MF) připravilo novou variantu definice tzv. sociálního bydlení. ČTK to řekl Jan Očenášek z oddělení komunikace MF. Podle nové varianty budou do kategorie sociálního bydlení, na jehož výstavbu se bude vztahovat nižší sazba DPH, spadat byty s výměrou do 120 metrů čtverečních a domy s výměrou do 350 metrů čtverečních. Původní návrh MF počítal s tím, že do sociálního bydlení budou spadat všechny nově postavené byty a domy.


Ministerstvo novou definici sociálního bydlení připravilo na některé budoucí zasedání vlády. Zatím není ale přesně určen termín, kdy se kabinet bude touto problematikou zabývat.
Naposledy se vláda sociálním bydlením zabývala na začátku prosince loňského roku. Tehdy premiér Mirek Topolánek tvrdil, že se vláda k sociálnímu bydlení vrátí velice brzy. Do dnešního dne o tom ale nejednala.
Ministři v prosinci neschválili návrh ministerstva financí, aby výstavba všech bytů a domů pro bydlení byla zařazena do nižší sazby DPH. Vyžádali si ale vyjádření ministerstev pro místní rozvoj a zahraničních věcí.


Vláda sociální demokracie již loni v únoru definici sociálního bydlení schválila. Nižší pětiprocentní sazba DPH se podle tohoto návrhu vztahovala pouze na byty do 90 metrů čtverečních a domy do 150 metrů čtverečních.
Pojem sociální bydlení si Česko podle evropských nařízení může definovat v podstatě samo. Evropský komisař Lászlo Kovács loni v lednu uvedl, že definice sociálního bydlení je výhradně záležitostí národní vlády, rozhodnutí není potřeba nijak notifikovat a Evropská komise do ní nemůže nijak zasahovat.


Původní návrh MF na zachování snížené pětiprocentní sazby daně z přidané hodnoty u veškerého nového bydlení, neměl v Evropské unii obdoby. Nebylo jasné, zda by s ním ČR u Evropské unie uspěla. Původní záměr tak, jak ho navrhl ministr financí, byl sice pro Českou republiku výhodný a zjevně by ho podpořila většina občanů, nicméně uvažujeme i v intencích pravidel EU. Tedy toho, co je obvyklé, nikoli toho, co je možné," prohlásil v prosinci Topolánek.
Sníženou sazbu na sociální bydlení využívá v EU Francie, Belgie, Řecko, Španělsko, Itálie a Lucembursko. Nulovou sazbu DPH u výstavby nových bytů a domů má například Velká Británie.


Do konce roku 2007 je v tuzemsku možné plošné uplatnění snížené sazby DPH pro bytovou výstavbu na základě výjimky, která byla Česku udělena v přístupové smlouvě. Z evropské směrnice ale vyplývá možnost i dalšího uplatnění snížené sazby daně u dodávek, výstavby a přestavby staveb, které jsou součástí sociální politiky státu. MF proto připravuje návrh novely zákona o DPH, na jehož základě by se uplatnila snížená sazba daně u dodání staveb pro bydlení podle sociální politiky státu, a to včetně stavebních a montážních prací, konstrukcí, materiálů, strojů a zařízení, které se do nich jako jejich součást zabudují nebo zamontují.