Na této skutečnosti, jež byla zmíněna i serverem FinExpert.cz, by na první pohled nebylo mnoho zajímavého, kdyby společnost Letiště Praha nebyla jedním z poskytovatelů tzv. handlingu pro ČSA, jehož podstatnou část si zajišťuje i sama společnost.

V rámci handlingu jsou aeroliniím poskytovány veškeré potřebné letecké informace a další služby, mezi něž patří úklid letounu, odbavení cestujících i nákladu nebo zásobování občerstvením. Tyto služby jsou pro každou leteckou společnost nezbytné. Vyvstává tedy otázka, zda pan Pos z titulu své funkce nezneužívá vnitřní informace ČSA k získání konkurenční výhody pro svého zaměstnavatele.

Pos tuto tezi ve svém vyjádření pro iHNed.cz odmítl. Nemá podle svých slov jako člen dozorčí rady ČSA přístup k takovým informacím, které by ohrožovaly obchodní tajemství ČSA. "Pokud bych požadoval podrobné zprávy, musel bych respektovat přísný režim evidence takových požadavků, vedený tajemníkem společnosti. Doposud jsem nikdy tuto možnost nevyužil," uvedl pro iHNed.cz. Myslí si, že je jako zástupce zaměstnanců v dozorčí radě pro pracovníky ČSA přínosem.

Členství Ing. Pose v dozorčí radě ČSA je ovšem trnem v oku odborům ČSA, které ho vyzvaly k odstoupení z dozorčí rady. Odbory ovšem nemohou o jeho odvolání z funkce rozhodnout. Člen dozorčí rady ČSA může být odvolán pouze na základě hlasování zaměstnanců ČSA. Podle mluvčí ČSA Daniely Hupákové již standardní proces odvolání pana Pose z funkce započal. "Představenstvo na základě výzvy odborových organizací připravuje návrh volebního řádu pro odvolání člena dozorčí rady zaměstnanci a návrh termínu hlasování o odvolání Ing. Jiřího Pose," uvedla Hupáková pro iHNed.cz. Pos je připraven v případě, že zaměstnanci rozhodnou o jeho odvolání, rezignovat.

Členství pana Pose v dozorčí radě ČSA a zároveň výkon funkce v divizi společnosti Letiště Praha sice není v rozporu se stanovami ČSA, ani v rozporu se zákonem, ale je z hlediska partnerských vztahů obou společností značně nestandardní. Vedení ČSA členství Pose v dozorčí radě prostřednictvím Hupákové nekomentovalo. "O personálních změnách a složení dozorčí rady rozhoduje z dvou třetin akcionář a z jedné třetiny zaměstnanci společnosti," uvedla Hupáková.

Společnost Letiště Praha působení svého šéfa Divize obchodu, marketingu a provozu leteckých služeb v dozorčí radě ČSA akceptuje. "Naše společnost neshledává v jeho působení v dozorčí radě ČSA konflikt zájmů," uvedla pro iHNed.cz mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí.

Ing. Pos působil v ČSA dvacet let. Naposledy v této společnosti vykonával funkci viceprezidenta pro pozemní provoz, kde měl na starosti mimo jiné řízení handlingu. Dvakrát byl zaměstnanci zvolen do dozorčí rady společnosti, kde se rozhodl zůstat i po svém loňském odchodu do společnosti Letiště Praha. Ještě v minulém roce vykonával funkci místopředsedy dozorčí rady. Po změně stanov společnosti se stal jejím řadovým členem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru