Trh práce v prosinci vytvořil 167.000 nových pracovních míst, mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech zůstala na listopadových 4,5 procenta, oznámilo dnes ministerstvo práce USA.

Ekonomové podle agentury Reuters v průměru odhadovali, že za prosinec vznikne 100.000 nových pracovních míst. U míry nezaměstnanosti se čekal výsledek beze změny. V říjnu klesla nezaměstnanost na pětiapůlleté minimum 4,4 procenta a za celý loňský rok její průměrná míra sestoupila na 4,6 procenta z 5,1 procenta v roce 2005.

Prosincový přírůstek pracovních míst byl nejvyšší od září. Statistici přitom revidovali vzhůru údaje za předešlé dva měsíce o celkem 29.000. Za poslední čtvrtletí tak v USA vzniklo přes 400.000 nových míst.
Dnešní údaje potvrdily, že největší světová ekonomika si i přes propad na trhu bydlení a těžkosti domácích automobilek zachovala sílu potřebnou k tvorbě zaměstnanosti. Ekonomové však předpokládají, že letos se kvůli zpomalení ekonomiky průměrná míra nezaměstnanosti zvýší na 4,9 procenta.

S růstem zaměstnanosti začaly firmy svým zaměstnancům zvyšovat mzdy, což ukazuje, že na trhu práce vzniká napětí schopné zvýšit inflační tlaky. Průměrné hodinové výdělky vzrostly proti listopadu o nezvykle vysokých 0,5 procenta, což byl nejvyšší přírůstek od loňského dubna. Za loňský rok se mzdy zvýšily o 4,2 procenta, tedy nejvyšším 12měsíčním tempem od listopadu 2000.

Růst mezd podporuje spotřební výdaje, které jsou hlavním motorem americké ekonomiky, může však také vyvolat obavy z růstu inflace. Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke dává najevo, že bude vývoj mezd pozorně sledovat a v případě potřeby banka zasáhne. Fed loni v srpnu ukončil dvouletý proces zvyšování úroků a nyní čeká, jak se situace vyvine. Ekonomové vzhledem k ochabnutí růstu až dosud čekali, že letos začne banka úroky snižovat, to však dnešní zpráva zpochybnila.

Veškeré nové příležitosti vznikly v prosinci opět ve službách, kde se počet míst zvýšil o 178.000. Ubylo naopak míst ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví, kde jich zaniklo celkem 15.000. Tento trend růstu ve službách a poklesu v ostatních sektorech je patrný již od září.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru