Ze studie uskutečněné Radou pro podporu vývozu šperků a klenotů a konzultační firmou KPMG vyplývá, že světový prodej klenotů má v příštích letech potenciál k růstu a to o téměř sedm procent ročně. Jeho hodnota by tak do roku 2015 mohla dosáhnout až 280 miliard dolarů (v přepočtu 5,9 bilionu Kč). K růstu mají výrazně přispět Indie a Čína.

Loni činila podle odhadů hodnota trhu s klenoty a šperky 146 miliard dolarů. Od roku 2000 průměrná roční míra růstu dosahovala 5,2 procenta.

Největším trhem se šperky jsou USA, které se na celkových tržbách loni podílely 31 procenty. Osm hlavních trhů se pak na celkových tržbách podílí 75 procenty.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru