Ze studie uskutečněné Radou pro podporu vývozu šperků a klenotů a konzultační firmou KPMG vyplývá, že světový prodej klenotů má v příštích letech potenciál k růstu a to o téměř sedm procent ročně. Jeho hodnota by tak do roku 2015 mohla dosáhnout až 280 miliard dolarů (v přepočtu 5,9 bilionu Kč). K růstu mají výrazně přispět Indie a Čína.

Loni činila podle odhadů hodnota trhu s klenoty a šperky 146 miliard dolarů. Od roku 2000 průměrná roční míra růstu dosahovala 5,2 procenta.

Největším trhem se šperky jsou USA, které se na celkových tržbách loni podílely 31 procenty. Osm hlavních trhů se pak na celkových tržbách podílí 75 procenty.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru