V roce 2009 by měl deficit rozpočtu klesnout podle záměrů koalice klesnout na 2,6 procenta. Vyplývá to z dokumentu, který dnes podepsali lídři koaličních stran. Odborníci odhadují deficit veřejných financí letos na 3,5 procenta HDP a příští rok okolo čtyř procent HDP.

Koalice chce také uvalit moratorium na přijímání zákonů zvyšujících mandatorní výdaje. Stávající mandatorní výdaje hodlá koalice přehodnotit tak, aby jejich podíl na státním rozpočtu klesl do roku 2010 pod 50 procent a zároveň nedošlo k poklesu reálné hodnoty penzí.

Nová vláda premiéra Mirka Topolánka hodlá zavést jednotnou sazbu daně z příjmu u fyzických i právnických osob, která by měla činit 17 až 19 procent. Kabinet počítá se zachováním dvou sazeb daně z přidané hodnoty. Základní sazba DPH bude 17 až 19 procent, výše snížené sazby se má stanovit dodatečně. Do ní budou zahrnuty vedle nynějšího zboží a služeb ubytovací služby, dřevěné a rostlinné ekobrikety, pelety, štěpka a palivové dříví a technologická zařízení pro lokální výrobu tepelné energie z obnovitelných zdrojů.

Do poloviny roku 2008 chce vláda zrušit daň z dividend, kapitálových výnosů, dědické, darovací (s výjimkou tzv. třetí skupiny), z převodu nemovitostí a daň z nemovitostí ze zemědělské půdy. Obcím prý bude kompenzován výpadek daňových příjmů v zákoně o rozpočtovém určení daní.

Pro podnikatele chce vláda zrušit do konce příštího roku minimální daň pro osoby samostatně výdělečně činné, snížit vyměřovací základ pro sociální a zdravotní pojištění OSVČ na původních 35 procent, zrušit povinnost zavedení registračních pokladen a umožnit dobrovolné placení nemocenské pro zaměstnavatele s méně než 50 zaměstnanci.

Kabinet chce podle dokumentu průběžně připravovat a "pokud možno i zrealizovat" privatizaci ČSA, Letiště Praha a České pošty. Hodlá rovněž posoudit částečnou privatizaci Českých drah. Bude prý také rozhodnuto o optimálním zapojení hodnoty ČEZ do důchodové reformy.

V kapitole věnované energetice koalice slibuje zachování limitů těžby hnědého uhlí. "Nebudeme plánovat a podporovat výstavbu nových jaderných bloků," stojí dále v materiálu s tím, že bude ustavena odborná komise, která posoudí energetické potřeby země v dlouhodobém horizontu.

Smlouva obsahuje dále omezení provozu kamionů o víkendech; vozidla nad 7,5 tuny by tak měla celoročně omezené jízdy v pátek odpoledne, v sobotu dopoledne, v neděli odpoledne a během státních svátků. Kabinet chce do začátku roku 2008 zavést mýtné pro všechny vozy nad 3,5 tuny a do začátku roku 2009 zpoplatnit všechny silnice ve správě státu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru