Společnost Kapsch předá státu systém pro výběr elektronického mýta v sobotu 30. prosince. Firma k dnešnímu vydala dopravcům 55.000 palubních jednotek, které jsou nutné k řádnému placení mýtného. Celkem počítá s tím, že do konce roku bude mezi řidiči 60.000 těchto jednotek. Oznámil to dnes člen představenstva Kapsch TrafficCom Erwin Toplak.

Někteří dopravci si v posledních dnech stěžovali, že ačkoli se do systému zaregistrovali, ještě neobdrželi palubní jednotku. Kapsch tvrdí, že problémy mohly být způsobeny zpožděním pilotního provozu a do konce roku by měli mít všichni registrovaní dopravci jednotku k dispozici.

Zároveň se systémem stát od Kapsche převezme dokumentaci, čestné prohlášení, že je systém funkční, a seznam vad a nedodělků. K tomu se firma zavázala ve druhém dodatku ke smlouvě z 15. prosince. Čestné prohlášení nahradí státu protokol o kolaudaci, neboť brány Kapsch stavěl v režimu ohlášení drobných staveb.

Mezi nedodělky patří i naftové agregáty, které zatím pohánějí 150 ze 172 bran. Podle generálního ředitele Kapsche pro ČR Karla Feixe firma vlastní všechna potřebná povolení k provozu agregátů. Ty musejí být do roka nahrazeny elektrickými přípojkami, jinak firmě hrozí penále.

Od 15. prosince běží zkrácený pilotní provoz systému, který podle představitelů Kapsche zatím vykazuje 99,66procentní úspěšnost. Systém zkouší 150 testovacích vozidel, do pilotního provozu je zapojeno všech 172 bran. Od 1. ledna bude měřit úspěšnost výběru nezávislý auditor, na základě jehož měření bude Kapschi vyplácena odměna.

Podle zadávacích podmínek k systému se počítá s tím, že si jednotku zaregistruje až 80.000 řidičů. Dalších 10.000 vozidel, která jsou od platby mýtného osvobozena, obdrží zvláštní palubní jednotku.

Mýtné se zatím bude platit asi na 970 kilometrech českých dálnic a rychlostních silnic. Průměrná sazba bude 4,05 koruny za kilometr.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru