Mzdy v zemědělství by měly v příštím roce vzrůst v průměru o pět procent. Vyplývá to z vyšší kolektivní smlouvy, kterou uzavřel Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů (OSPZV - ASO) s Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů a se Zemědělským svazem. Lidé v zemědělství vydělávali podle statistiky za první tři čtvrtletí v průměru zhruba 13.960 korun, zatímco v celém hospodářství byla průměrná mzda 19.635 korun měsíčně.

Jednání o kolektivní smlouvě byla podle předsedy OSPZV - ASO Bohumíra Dufka tvrdá a byla několikrát přerušena. "Odpíchli jsme se od dvou procent nárůstu mezd, které navrhovali zaměstnavatelé," sdělil Dufek.
Také předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský potvrdil, že jednání byla několikrát přerušena. "Ve vztahu k dalším příplatkům a benefitům je nárůst mezd odpovídající možnostem zemědělství," uvedl.

Proti současné smlouvě se zkracuje základní délka dovolené z pěti na čtyři týdny. Jeden týden je kompenzován odměnou, která pro pracovníka představuje dvě procenta celkového výdělku za leden až listopad. Odstupné se zvyšuje na čtyři platy a vzrostou přesčasové příplatky, podotkl Dufek.

Zemědělské odbory uzavíraly několik let dvě vyšší kolektivní smlouvy pro firmy působící v zemědělství, zvlášť s Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů a se Zemědělským svazem. Pro rok 2007 se oba podnikatelské svazy domluvily, že budou vyjednávat společně a byla uzavřena jedna kolektivní smlouva.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru