Rychlý růst objemu úvěrů v České republice zřejmě pomalu končí. Od roku 2002 se tempo růstu úvěrů trvale zvyšovalo, nyní se ovšem pomalu stabilizuje a je již nižší. Patrný je tento trend u spotřebitelských úvěrů, jejichž objem rostl ve třetím čtvrtletí letošního roku o pět procentních bodů pomaleji než v předchozím roce. Vyplývá to z údajů studie sdružení SOLUS a Společnosti pro informační databáze (SID).


"Doposud zvyšující se tempo růstu objemu úvěrů se tedy stabilizuje a období rychlého růstu je pravděpodobně za námi. Nastává etapa konsolidace a restrukturalizace úvěrů, která nemusí nastat okamžitě, ale je nevyhnutelná. Kapacita obyvatelstva se postupně vyčerpává," uvedl ekonomický poradce SID Jaroslav Ungerman. A to i přesto, že meziroční rozdíl mezi třetím čtvrtletím roku 2004 a 2005 činil 93 miliard korun a mezi rokem 2005 a 2006 již dosáhl 120 miliard korun.
Zatímco meziroční nárůst spotřebitelských úvěrů poskytnutých bankami se ke konci září 2005 zvýšil o 32 procent, ke konci letošního září byl meziroční růst 27 procent na 100,4 miliardy korun.


Naopak dynamicky stále rostou objemy poskytovaných hypoték. Podle ekonomů jsou hypotéky na rozdíl od spotřebitelských úvěrů relativně bezpečné a nejsou takovým rizikem pro zadlužování domácností a případnou jejich neschopnost splácet. Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj banky poskytly za devět měsíců letošního roku přes 50.000 hypoték v celkové výši 92,4 miliardy korun, zatímco ve stejném období loni to bylo necelých 37.000 hypoték za 65,9 miliardy korun.


České domácnosti dlužily ke konci října celkem bankám a finančním institucím 512,9 miliardy korun. Proti loňskému říjnu se zadlužení českých domácností zvýšilo o 121,5 miliardy korun.