Na pražské burze se začne ve čtvrtek obchodovat s pěti novými certifikáty. Investoři se díky nim budou moci podílet nejen na růstu indexů, ale i na růstu cen zlata a ropy, oznámila burza v tiskové zprávě. Emitentem certifikátů bude Raiffeisen Centrobank AG.


Vůbec poprvé budou mít čeští investoři příležitost investovat na domácím trhu prostřednictvím certifikátu BRENT CRUDE OIL do ropy nebo prostřednictvím certifikátu GOLD do zlata.
Další certifikáty budou odvozené od výkonů nejlepších západoevropských akcií zařazených do indexu DJ Euro Stoxx 50, předních ruských akcií z indexu RDX a českých akcií podle indexu CTX. Kotační výbor burzy schválil přijetí certifikátů k obchodování na oficiálním volném trhu počátkem prosince. Funkci specialisty bude vykonávat Raiffeisenbank.


Obchodování s certifikáty se na pražské burze zatím rozjíždí. Na trhu jsou jen dva produkty a zájem investorů je minimální. Burza ale předpokládá rostoucí zájem, protože v některých okolních zemích jsou certifikáty velice populární.


Burza spustí nové stránky
Pražská burza dokončuje webové stránky určené hlavně pro drobné investory. Měly by pomáhat rozšiřovat jejich znalosti o obchodování na kapitálovém trhu a jeho produktech. Každý návštěvník si na nich bude moci vyzkoušet i investování, například pomyslný nákup derivátového produktu futures na akciový index PX. Spuštěny by měly být na adrese www.px.cz v průběhu ledna.
"Měl by to být vzdělávací web, rozhodně se tím nechceme plést do řemesla našim členům - obchodníkům s cennými papíry," uvedl generální ředitel burzy Petr Koblic.


Podíl drobných investorů na obchodech burzy v posledních letech znatelně vzrostl. V současnosti zhruba pětina obchodů na burze pochází z objednávek drobných investorů a vykázaný objem obchodů se může odhadem přiblížit za letošek k 200 miliardám korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru