Světové akciové trhy se v současné době pohybují na svých dlouholetých či historických maximech. Například americký index SP 500 posílil od roku 2002 o 70 procent, německý DAX o 150 procent, pražský PX dokonce o 200 procent. Ale našli bychom i indexy s mnohem vyšším zhodnocením, jako je ruský RTSI, který přidal o více než 500 procent.


Mezi hlavní důvody pozitivního vývoje akciových trhů patří pokles cen ropy z historických maxim na úroveň kolem 60 dolarů za barel, levná cena peněz (americká centrální banka zastavila růst úrokových sazeb), vyhlídky na dobré firemní zisky, pokles výnosů dluhopisů a důvěra investorů.
Růst trhů, který tak v podstatě trvá již od roku 2002, je třetím nejdelším od roku 1900. Prvenství zatím drží boom mezi roky 1990 až 1998, který táhla víra v nové technologie a který skončil splasknutím internetové bubliny. Druhý nejdelší růst zažily akcie před velkou hospodářskou krizí v letech 1923 až 1929.


Vysoký růst již nečekejme
Výhled na následující rok je ale zamlženější než kdykoliv předtím. Výrazné zhodnocení akciových indexů po předchozích vysokých růstech je však málo pravděpodobné, míní analytik Fio, burzovní společnosti, Pavel Hadroušek. Mezi rizika dalšího růstu akcií můžeme zařadit vývoj americké ekonomiky, která v současnosti zpomaluje. Nejistota panuje i ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb, kdy po měsících klidu americký Fed naznačuje, že opět hrozí inflace. K růstu sazeb by vedl i další propad dolaru. Banky již snižují své dolarové rezervy. Rizikem je i obnovení růstu cen ropy na světových trzích či další nenadálé události jako je terorismus nebo epidemie.


Hadroušek však věří, že při aktivním obchodování a vhodném výběru titulů dosáhnou investoři i v následujícím roce zisku. Co by tedy mohlo růst? Podle Pavla Hadrouška by to mohly být technologické tituly. Šanci mají i rozvíjející se trhy, tzv. emerging markets, jejichž ekonomiky rostou rychleji než ekonomiky vyspělých zemí. Při globálním poklesu trhů však oslabují mnohem razantněji.


Praha přilákala investory
Z domácích titulů analytici i nadále věří akciím Unipetrolu a Telefónicy O2. Nejvyššího zhodnocení dosáhly akcie ČEZu. Ty již pokořily hranici 1000 korun za akcii. Podle expertů jsou tak už příliš drahé, takže jim snižují investiční doporučení. Velký zájem investorů zřejmě vzbudí i emise akcií Pegas Nonwovens. "Už teď je vyšší zájem než u ECM. Přitom poptávka nejvíce roste, až když se blíží konec termínu pro objednávání," řekl Marek Polka ze společnosti Fio.