Nabídka investičních příležitostí pražské burzy je od pondělka bohatší o takzvané warranty. Průkopníkem tohoto druhu cenných papírů se stala společnost ECM Real Estate Investments. Warranty ECM Warrants se začaly obchodovat na volném trhu za podpory členského obchodníka burzy společnosti HVB Bank Czech Republic, vyplývá z informací na webových stránkách burzy.


Warranty jsou cenné papíry derivátového typu opravňující k nabytí aktiv jako například akcií, dluhopisů nebo jiných investičních nástrojů. Nákupem warrantu majitel získává právo koupit nebo prodat určité množství aktiva k předem stanovenému termínu za předem danou cenu. To znamená, že investor má právo, ale nikoliv povinnost, koupit nebo prodat vybrané aktivum.
S warranty mohou být uzavírány obchody v rámci obchodování s účastí specialisty, které probíhá obdobně jako obchodování ve SPAD. Cenu warrantu odvozuje specialista na základě vývoje ceny podkladového aktiva.


Na podzim burza po dlouhých letech odkladů spustila jako poslední v regionu derivátový trh. Zatím se na něm obchoduje s dvěma druhy takzvaných futures na index akcií PX. Další novinkou byly investiční certifikáty. Nejcennějším přírůstkem na trhu se ale podle obchodníků staly akcie firmy ECM Real Estate Investments, teprve druhé primární akciové emise burzy v historii.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru