Česko je těsně před podpisem smíru s japonskou bankou Nomura v kauze IPB. České televizi to řekl ministr financí Vlastimil Tlustý. Dohoda s Nomurou by mohla být podepsána ve čtvrtek. Mluvčí Nomury v ČR Jiří Hrabovský odmítl informace komentovat. Česká republika nyní požaduje po Nomuře 120 miliard korun v pařížské arbitráži a Nomura žádá odškodné 40 miliard korun u arbitráže v Londýně.

Ministerstvo financí podle dřívějších vyjádření vedou k smírnému jednání zejména obavy o výsledek probíhajících arbitráží, v nichž se domáhají obě strany desítek miliard korun. Japonští investoři byli hlavními investory bývalé Investiční banky, na kterou stát uvalil nucenou správu. Nomura tvrdí, že český stát tímto krokem její investici poškodil a žaluje Česko o náhradu. První kolo mezinárodní arbitráže už skončilo, a arbitři dali za pravdu Nomuře.

Český stát naopak žaluje Nomuru - rovněž kvůli bývalé IPB - a požaduje náhradu 111 miliard korun. Ani tato arbitráž se však pro Česko nevyvíjí dobře. Tlustý proto už letos v dubnu vyzval tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotku, aby jednání s Nomurou obnovil. Ten ho však nevyslyšel.

Hlavní události v kauze IPB:

27.listopadu 1996 - Vláda rozhodla o privatizaci státního podílu v IPB. Stát v té době již nebyl většinovým vlastníkem banky.

4.b5eyna 1998 - Kabinet rozhodl o prodeji 36 procentního podílu v IPB Nomuře za 3,031 miliardy korun.

16.června 2000 - Česká národní banka (ČNB) uvalila na IPB nucenou správu.

19.června 2000 - ČSOB se dohodla se správcem IPB, ČNB a ministerstvem financí na převzetí kontroly v IPB.

18.října 2000 - Saluka, dceřinná firma Nomury, požádala stat o náhradu škody, která podle ní vznikla převedením IPB na ČSOB.

červenec 2001 - Saluka se obrátila na soud - začátek arbitráže.

26.února 2002 - ČSOB podala na společnosti ze skupiny Nomura žalobu v kauze České pivo.

25.dubna 2002 - Londýnská arbitráž rozhodla, že společnost Pembridge, jež byla kontrolovaná Nomurou, může za akcie českých pivovarů zaplatit akciemi IPB, které byly považovány za bezcenné.

5.prosince 2002 - Fond národního majetku ČR a stat zažalovaly v Zurichu Nomuru za porušení závazků v kauze IPB.

7.září 2004 - ČR požaduje od Nomury náhradu škody ve výši 263 miliard korun. Nomura ji údajně způsobila tím, že se podílela na pádu IPB a profitovala z transakcí, jež krachu banky předcházely.

26.října 2004 - Nomura napadla rozhodnutí Evropské komise, podle kterého není EK oprávněná přezkoumávat veřejnou podporu, poskytnutou ČSOB při převzetí IPB.

9.listopadu 2004 - Kriminalisté ukončili vyšetřování kauzy emise dluhopisů IPB. Za nezákonné vydání dluhopisů začali stíhat bývalého generálního ředitele IPB, jeho zástupce, členy představenstva a jednoho ze šéfů pražské kanceláře Nomury.

8.dubna 2005 - V Londýně začala arbitráž, v níž Nomura po ČR požaduje 40 miliard korun za údajné porušení smlouvy o ochraně investic.

listopad 2005 - Krach jednání o dohodě mezi ČR, Nomurou a ČSOB.

17.března 2006 - ČR prohrála londýnskou arbitráž.

4.září 2006 - V Paříži bylo ukončeno ústní jenání v zurišské arbitráži, ve které ČR žalovala Nomuru o 111 miliard korun.

5.září 2006 - Policie zahájila trestní stíhání dvou bývalých manažerů Nomury za možné zneužití informací v obchodním styku kvůli kauze České pivo.

11.září 2006 - Švýcarský federální soud zamítl žalobu ČR tákající se arbitráže s Nomurou.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru