Ceny zemního plynu nadále klesají. Od ledna za něj domácnosti zaplatí o 4,2 procenta méně. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. Naposledy plyn zlevnil v letošním říjnu, a to o 5,5 procenta.


V průměru za všechny kategorie zákazníků činí pokles 8,6 procenta. Nejvíce zemní plyn zlevní ve Středočeském kraji, a to o 5,8 procenta. V Jihočeském kraji plyn naopak zlevní nejméně, a to o 1,9 procenta. "V září se začal projevovat jak značný pokles cen topných olejů, který nadále pokračuje, tak pozitivní dopad nákupních cen zemního plynu. Dalším vlivem je rozpuštění dodatečného výnosu společnosti RWE Transgas z roku 2006," uvedl Fiřt. Nejméně za plyn i nadále zaplatí lidé ve Východočeském kraji, nejvíce na jihu Čech. Lidé budou platit méně v průběhu zimních měsíců, kdy je spotřeba plynu oproti letním měsícům až pětinásobně vyšší.


Od příštího roku by například rodina, bydlící v rodinném domku a používající zemní plyn pro vaření, ohřev vody a topení, mohla ročně v průměru ušetřit 1462 korun. Podstatně vyšší částky, až desítky milionů korun, uspoří větší odběratelé z řad firem. Naopak domácnost odebírající plyn pouze na vaření si 12 korun připlatí, protože vliv poklesu cen vlastní komodity je zanedbatelný.


Zlevňování plynu ale s největší pravděpodobností skončí již v dubnu příštího roku. Tuzemský trh totiž přestane být regulován a podobně jako u elektřiny bude plně liberalizován. Odborníci se proto domnívají, že poté nastane spíše zdražování. "Vyčerpají se korekce výnosů společnosti RWE Transgas a vše se nastaví na reálnou cenu. Nelze tudíž vyloučit pohyb nahoru, optimistická varianta je, že ceny zůstanou na současné úrovni. Velmi záleží na vývoji na světových trzích ropných komodit," řekl místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček. Podobný názor má i analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. "Liberalizace sama od sebe plyn nezlevní, s tím jsme se setkali již při prvním pokusu o otevření tuzemského trhu. Ten bohužel vykazuje jisté odlišnosti, vstupní náklady jsou mimořádně vysoké a pozice RWE Transgas silná a pro některé firmy se zdá nepřekonatelná," uvedl Procházka. Podle něj k očekávanému zdražování přispěje i srovnávání cenových hladin v evropském regionu, podobně jako je tomu u elektřiny. V současnosti je cena plynu v tuzemsku ve srovnání například s Německem poloviční. RWE Transgas ovládá asi 80 procent trhu.


Z konečné ceny plynu tvoří asi 63 procent náklady na vlastní komoditu, čtvrtinu na distribuci a zbytek odběratelé zaplatí za uskladnění, obchod a přepravu.


Elektřina naopak podraží


Domácnosti však podle Fiřta od příštího roku zaplatí o 7,9 procenta více za elektřinu. Zdražování způsobuje především vysoká poptávka po proudu v Evropě. "Celkové průměrné meziroční zvýšení nákladů za dodávku elektřiny činí u domácností 7,9 procenta. Průměrný nárůst regulovaných položek je pouze 1,2 procenta, neregulovaná cena silové elektřiny poroste v průměru o 16 procent," řekl Fiřt.

Vedení ERÚ například vypočítalo, že domácnost, která využívá obvyklou sazbu D02d a má hlavní jistič 3x25 ampérů, si v příštím roce připlatí v průměru 668 korun.


Nejvyšší nárůst ceny bude v Jihočeském a Jihomoravském kraji, a to o 8,7 procenta. Na většině území, které obsluhuje společnost ČEZ Distribuce, se cena zvýší o 7,6 procenta. V Praze pak zdražení dosáhne v průměru 7,9 procenta. V případě maloodběru podnikatelů na hladině nízkého napětí činí celkový průměrný meziroční nárůst 9,2 procenta.


Zhruba osmiprocentní zdražení proudu pro domácnosti se všeobecně předpokládalo po srpnových aukcích pořádaných společností ČEZ. Na nich obchodníci projevili obrovskou poptávku po elektřině, která výrazně překročila výrobní možnosti firmy, a cena tak vylétla vzhůru o necelých 17 procent.


Podle odborníků se bude cena elektřiny v tuzemsku neustále přibližovat hodnotám v západní Evropě. V současnosti lidé v Česku za proud zaplatí asi o 30 procent méně než například v Německu. "Za dva roky se obě ceny secvaknou," řekl obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. V Maďarsku již tato situace nastane v příštím roce.


Analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák však odhaduje, že se do roku 2009 plné narovnání cen neuskuteční. "Z dnešního asi třicetiprocentního rozdílu budeme za tři roky na sedmiprocentním," prohlásil Novák. Tuzemský trh s elektřinou je liberalizován a ERÚ určuje pouze ceny související s distribucí a dalšími službami. Největší váhu má neregulovaná složka, tedy elektřina nabízená jednotlivými obchodníky a výrobci.


V případě maloodběru podnikatelů na hladině nízkého napětí činí celkový průměrný meziroční nárůst 9,2 procenta. Nejvyšší nárůst ceny bude v Jihočeském a Jihomoravském kraji, a to o 8,7 procenta.