Třiasedmdesát poslanců ODS, KDU-ČSL a Strany zelených podalo stížnost k Ústavnímu soudu na některá ustanovení zákoníku práce. Podle nich by paragrafy mohly být v rozporu s Ústavou. Novinářům to dnes řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Poslanci navrhují zrušit zhruba tři desítky paragrafů či jejich částí.

Předsedkyně lidoveckého poslaneckého klubu Vlasta Parkanová řekla, že stížnost podepsali všichni poslanci KDU-ČSL i Strany zelených. Svůj podpis pod ni nepřipojilo 27 občanských demokratů. Podle šéfa sněmovního ústavně právního výboru Marka Bendy nebylo ale možné v krátkém čase shromáždit podpisy všech 81 zákonodárců ODS. Benda dodal, že stížnost k Ústavnímu soudu dorazila 15. listopadu.

Vláda navrhovala roční odklad pracovního kodexu. Nečas uvedl, že norma obsahuje zhruba osm desítek chyb. Roční odložení mělo podle něj posloužit k jejich odstranění. Odbory byly proti odsunu platnosti zákoníku a na protest proti němu svolaly do Prahy demonstraci, kterou ale nakonec odvolaly. Poslanci ČSSD a KSČM totiž předáky ujistili, že odložení nepodpoří.

"Vzhledem k ideologické předpojatosti a neprozíravému postoji odborářských předáků podporovaných ČSSD a KSČM je odložení nepravděpodobné," uvedl Nečas. Zákoník označil za paskvil. Ministerstvo práce již začalo připravovat novelu kodexu. Podle ministra se bude projednávat ve "standardním legislativním procesu", tedy i několik měsíců.

Zákoník prosadila i přes veto prezidenta republiky ČSSD s komunisty. Kritici normy soudí, že sníží konkurenceschopnost firem, zvýší náklady a poškodí ty, kteří shánějí práci. Zastánci naopak míní, že je to moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost a zachovává nezbytnou ochranu zaměstnanců.

Sporná místa v zákoníku se podle podnikatelů týkají například vzniku pracovního poměru jmenováním, zkušební doby, převedení na jinou práci, poskytování náhrady mzdy, různých příplatků a doplatků ke mzdě, vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, odstupného či náhrady škody na zdraví. Za nedostatečnou považuje úpravu přechodných ustanovení, jako třeba o vedlejším pracovním poměru, s nímž již dále nový zákoník nepočítá.